Вівторок, 20 Травня

Чи можна народитися з “золотою ложкою” у роті — і що про це каже наука

Ідея про те, що фінансовий успіх можна отримати «у спадок», обговорюється не перший рік. Хтось досягає мільйонних статків через шалені зусилля, інші — здається, взагалі не докладаючи надмірних зусиль. Чому одним вдається досягти добробуту легше, ніж іншим? Частина вчених переконана: певну роль у цьому може відігравати генетика, пише Pixelinform.

Наукового терміну «ген багатства» не існує, однак є спадкові риси, які безпосередньо впливають на ймовірність стати фінансово успішним. Зокрема, це інтелект, здатність до навчання, гнучке мислення — саме вони можуть суттєво впливати на кар’єру, вибір рішень і вміння адаптуватися.

Генетика і гроші: що показали дослідження

Перші серйозні спроби вивчити зв’язок між успішністю та спадковістю були зроблені ще у 1976 році. Тоді професор Пенсильванського університету Пол Таубман досліджував поведінку близнюків і прийшов до висновку: інтелект і здатність до навчання мають прямий зв’язок із рівнем доходів. І обидві ці риси частково передаються генетично.

Крім інтелекту, спадковими можуть бути риси, пов’язані з підприємницьким хистом — зокрема, здатність приймати ризиковані рішення, швидко мислити, знаходити фінансування та комунікувати з оточенням. Також важливу роль відіграє загальний стан здоров’я.

Втім, на думку Таубмана, сукупна дія цих генетичних чинників формує лише 20–40% передумов до фінансового успіху. Решта — це поведінкові та особистісні навички, які людина набуває протягом життя.

Чи існують у багатих людей особливі гени?

У 2009 році британські науковці дослідили зв’язок між генетичними мутаціями та фінансовим добробутом. Вони виявили 24 гени, які асоціюються з рівнем матеріального благополуччя. З них 18 — відповідають за розумові здібності, решта — за стан здоров’я та психологічну стійкість.

Ці висновки підтвердив і економіст Даніел Барт. У 2022 році він провів масштабне дослідження понад 18 тисяч людей і зіставив їхні генетичні дані з кар’єрними досягненнями. Виявилося, що навіть при однаковому рівні освіти й можливостях, саме генетичні варіації, пов’язані з інтелектом, визначають, хто з двох людей стане мільйонером, а хто залишиться на середньому рівні доходу.

Хто рідше має “гени багатства”

У дослідженнях також зазначалося, що є низка факторів, які рідко зустрічаються у людей із генетичною схильністю до високого рівня доходу. Серед них:

  • Синдром дефіциту уваги з гіперактивністю (СДУГ);
  • Хронічна втома та постійний стрес;
  • Схильність до затяжної депресії;
  • Невротизм і тривожні розлади;
  • Ознаки хвороби Альцгеймера;
  • Зайва вага;
  • Шкідливі звички (паління, зловживання алкоголем).

Люди з високим генетичним потенціалом до фінансової реалізації частіше демонструють турботу про себе: ведуть здоровий спосіб життя, займаються спортом, повноцінно сплять, усвідомлено ставляться до харчування. Вони більш задоволені своїм життям і завжди мають мотивацію розвиватися — адже саме рух уперед відкриває нові можливості.

Чи передається успішність у спадок?

Висновок фахівців однозначний: успішність частково закладена генетично, однак визначальним є не лише “вдалий набір ДНК”, а також середовище, виховання, цілеспрямованість, гнучкість мислення й бажання діяти. Тобто «гени багатства» — це лише стартові можливості. Все інше — це вибір і зусилля самої людини.

Так, можна мати спадкову схильність до високого інтелекту, але не реалізувати її. А можна — не мати таких задатків, але наполегливістю й самодисципліною досягти результатів, про які інші лише мріють.

Exit mobile version