Харчування відіграє важливу роль у житті кожної людини. Воно є одним із аспектів нашої взаємодії з навколишнім світом, з позитивними відчуттями – фізичними та емоційними. Тому щоденному меню потрібно приділяти достатньо уваги. Наприклад, споживання цукру має становити приблизно 10% калорійності всього добового раціону. Ця поживна речовина наш організм потребує постійно.
Цукор – одне з джерел енергії, яке необхідне органам та тканинам для нормальної роботи. Головний мозок використовує глюкозу як основне своє енергетичне джерело, і якщо її не вистачатиме, то наш розумовий центр може почати використовувати білки м’язів для синтезу вуглеводів. Виходить, що зовсім відмовитися від цукру людина не може. До того ж продукти, що містять цукор, дуже смачні, що забезпечує їх особливу роль – наповнювати життя радісними емоціями, нехай і ненадовгот
ожиріння, метаболічний синдром, а також за бажання стежити за фігурою постає питання заміни цукру.
Чи може мед стати повноцінною заміною
Мед – натуральний замінник цукру. У його складі:
- вода;
- різні цукру: фруктоза – 38%, глюкоза – 31%, сахароза – близько 1%, інші цукри (мальтоза, мелітоза та інші) – 9%;
- вітаміни групи В, Е, К, С, а також каротин, фолієва кислота та мікроелементи. Причому мед чорного кольору характеризується більш високим вмістом мікроелементів, в основному за рахунок калію, хлору, натрію, сірки та заліза у складі;
- ферменти – інвертаза, діастаза, каталаза, альфа-амілаза та інші;
- органічні кислоти – 0,3% – яблучна, мурашина, оцтова, молочна та інші;
- фітонциди – які саме з цих органічних речовин виявляться у конкретному меді, залежить від його виду;
- амінокислоти, білки, ферменти у невеликій кількості.
Завдяки такому багатому складу мед не тільки відмінно замінює цукор, але й чудово справляється з імуностимулюючою, протизапальною, бактерицидною, антимікробною функціями. А ще він має заспокійливий ефект і здатний стимулювати обмінні процеси в організмі. Є дослідження, що підтверджують сприятливий вплив меду на серцево-судинну, травну та центральну нервову систему. Як видно, його дія досить різнобічна і, як правило, позитивна. Але не варто забувати про можливі алергічні реакції, харчові обмеження (наприклад, при вживанні вуглеводів) або індивідуальну непереносимість.
Чим хороші цукрозамінники
Що стосується штучних замінників цукру, то найпопулярніші синтетичні аналоги незамінної для нас речовини – це аспартам, сукралоза, сорбіт, маніт, ізомальт, сорбіт. Вони відрізняються за рівнем солодощі, стійкості при нагріванні, безпеці для організму та впливу на вуглеводний обмін.
На відміну від меду синтетичні цукру не містять глюкози і не впливають на вироблення інсуліну. Тому їх активно використовують у харчуванні при захворюваннях, пов’язаних з порушенням вуглеводного обміну, а також за наявності висипу вугрів, при аллергодерматозах, псоріазі, себореї, включають в дієтичний раціон.
Що ж вибрати
Якщо є необхідність замінити цукор, краще зупинитися на штучних аналогах. Але спочатку потрібно ретельно вивчити їх властивості та намагатися вибирати цукрозамінники нового покоління. Якщо ви просто вирішили менше їсти солодкого, то тут мед – найкраще рішення. Крім своїх смакових якостей, він позитивно впливає на різні системи організму.