Американський підприємець, інвестор Shark Tank і власник баскетбольної команди Dallas Mavericks, продав свій перший стартап CompuServe у 1990 році за $6 млн. Через дев’ять років він продав Yahoo за $5,9 млн. З того часу Марк Кьюбан інвестував у десятки інших компаній. А зараз його статки оцінюються в $4,2 млрд. Ось 4 найкращі поради підприємця про те, як ефективно управляти особистими фінансами.
Погасіть усі борги
“Найкраще вкладення, яке ви можете зробити, – розплатитися за кредитними картками і погасити борги, які у вас є”, – сказав Кьюбан в одному з інтерв’ю.
Ставки за кредитними картками, як правило, набагато вищі, тому чим швидше ви погасите кредити, тим більше вигод отримаєте.
«Користуватися кредитною карткою – це нормально, якщо ви погасили її наприкінці місяця, – сказав К’юбан в інтерв’ю виданню Money. ― Просто визнайте, що 18, 20 або 30%, які ви сплачуєте в борг за кредитною карткою, обійдуться вам набагато дорожче, ніж ви могли б заробити десь».
У випадку боргів, які неможливо погасити в короткий термін (наприклад, іпотека), Кьюбан пропонує скористатися можливістю рефінансування боргу в періоди економічних труднощів та вибирати нижчі відсоткові ставки.
Накопичіть гроші як мінімум на шість місяців
За словами Кьюбана, «подушка безпеки» повинна включати кошти, на які ви зможете жити як мінімум півроку.
“Вам слід спробувати заощадити гроші на шість місяців і зберегти ці кошти доступними”, – сказав підприємець в інтерв’ю Vanity Fair. – У цьому випадку ви не відчуватимете серйозних труднощів, якщо ви втратите роботу або самі вирішите щось змінити у своєму житті.
Робити ризиковані інвестиції можна, але вони мають становити лише 10% загального обсягу
Кьюбан визнає, що мільярдери змогли заробити свій статок, у тому числі завдяки тому, що брали на себе ризики. Однак він радить обмежити кількість інвестицій, які ви маєте намір направити на ризиковане підприємство, до 10%.
«Якщо ви справжній шукач пригод, можете виділити зі своїх коштів 10% і вкласти їх у біткоїни. Але якщо ви зробите це, краще буде думати, що ви вже назавжди попрощалися з цими грошима», ― зазначив він в інтерв’ю Vanity Fair. Інші 90% коштів, які ви готові інвестувати, підприємець радить помістити в найдешевший індексний фонд, який тільки зможете знайти.
Не проходьте повз магазини зі знижками
«Економія 15% на товарах вартістю $1 тисячу, на які ви обов’язково витратите гроші, є кращою окупністю ваших грошей, ніж 15% на рік, які ви отримаєте, інвестувавши ту ж $1 тисячу», ― зауважив підприємець у своєму блозі.
Безперечно, це не означає, що варто заповнити свій будинок лише дешевими товарами з масових магазинів. Однак паралелі між розумним споживанням та інвестуванням дійсно допоможуть у деяких випадках вибрати правильнішу стратегію управління особистими фінансами, вважає Кьюбан.