Субота, 23 Листопада

Довгий час лайка вважалася ознакою агресії, слабкого володіння людиною своєю мовою, низького інтелекту. Але зараз уже з’явилася достатня кількість доказів, що це не так.

Незалежно від ставлення до матюків багато хто з нас час від часу їх використовують. Щоб зрозуміти, звідки ця лайка береться і як вона впливає на організм, вчені проаналізували понад сотню наукових статей. У дослідженні, опублікованому в Lingua, наголошується, що використання нецензурних слів може сильно вплинути на те, як людина думає, як діє та відноситься до інших.

Мат люди часто пов’язують із вивільненням сильних емоцій. Причому у тих, хто знає кілька мов, це відчуття сильніше, коли вони сваряться рідною мовою.

Лайка при цьому викликає різні емоції. Це можна зрозуміти за підвищеним потовиділенням людини і іноді по прискореному пульсу. Такі зміни припускають, що мат здатний активувати реакцію «бий або біжи».

У дослідженнях, присвячених роботі мозку, говориться, що з використанням мату можуть активуватися області лімбічної системи. Ці структури пов’язані з пам’яттю та з обробкою емоцій, які вважаються інстинктивними та важко пригнічуваними. Це пояснює, чому можуть лаятися люди, які через пошкоджений мозок не можуть говорити.

При цьому, як показують наукові дослідження, лайка запам’ятовується краще, ніж інші слова, і привертають більше уваги. Але вони перешкоджають розумової обробці інших слів чи стимулів.

У ході експериментів, при яких люди занурювали руку в крижану воду, лайка полегшувала біль та підвищувала больовий поріг. Інші дослідження показали, що після лайки у людей збільшувалася фізична сила.

Цікаво також, що лихослів’я може допомогти людям контролювати себе, демонструвати стосовно інших близькість та довіру, привернути більше уваги та домінувати над іншими.

Натомість подібні ефекти мають лише нецензурні слова, а не їхні аналоги. Причому коли ми чуємо лихослів’я незнайомою мовою, то воно сприймається нами так само, як звичайні слова.

Одне з пояснень такого сильного впливу лихослів’я на людину полягає в тому, що в дитинстві нас зазвичай карали за лайку, тому у дорослому віці нецензурна лайка викликає у нас такі сильні емоції. Але це припущення слабко підтверджується лише кількома дослідженнями.

Можливо, на нас має такий сильний вплив мат саме тому, що в підлітковому віці він набуває для нас нового значення. У цей період нецензурні слова, які ми використовували, можуть назавжди виявитися пов’язаними з важливими подіями, що запам’ятовуються.

Exit mobile version