Цвіль у квіткових горщиках може з’явитися на поверхні ґрунту, на стінках горщика або на листі та стеблах рослини. Цвіль може бути різного кольору: білого, сірого, зеленого, чорного або коричневого.
Причини появи плісняви у горщиках
Існує кілька факторів, які сприяють розвитку цвілі у горщиках.
1. Надмірний полив
Це найпоширеніша причина появи цвілі. Якщо ґрунт постійно занадто мокрий, то він стає ідеальним середовищем для росту грибків. Крім того, надлишок води може призвести до гниття коренів рослини та її ослаблення.
2. Неправильний дренаж
Дренаж – це система відведення зайвої води з горщика. Він може бути виконаний у вигляді дірок на дні горщика або шару дренажного матеріалу (керамзиту, каменів, щебеню) на дні горщика. Якщо дренаж відсутній або забитий, вода буде застоюватися в горщику і сприяти розмноженню цвілі.
3. Низька температура та висока вологість
Ці умови також сприятливі для зростання плісняви. Особливо небезпечне поєднання холоду та надлишкового поливу. Також пліснява може з’явитися через конденсат на стінках горщика або піддону.
4. Забруднений або заражений ґрунт
Якщо ви використовуєте для посадки рослин ґрунт з вулиці або інших джерел, то він може містити спори плісняви або інших хвороботворних мікроорганізмів. Також пліснява може переноситися з інших рослин або інструментів.
5. Невідповідний грунт чи горщик
Деякі види рослин вимагають особливого складу ґрунту або розміру горщика для нормального зростання та розвитку. Якщо ви використовуєте не підходящий ґрунт або горщик, то ви можете порушити баланс вологи та повітря у ґрунті, що також може призвести до появи цвілі.
Як боротися з пліснявою в горщиках
Якщо ви помітили плісняву в горщиках, то необхідно негайно вжити заходів щодо її усунення та запобігання.
1. Видаліть плісняву з поверхні ґрунту або стінок горщика.
Для цього можна використовувати серветку, ложку чи паличку. Будьте обережні, щоб не пошкодити рослину або не рознести спори плісняви повітрям.
2. Пересадіть рослину в новий ґрунт та горщик
Це найнадійніший спосіб позбутися плісняви. Для цього потрібно акуратно витягти рослину з горщика, оглянути її коріння та видалити всі пошкоджені або заражені частини. Потім потрібно обробити коріння розчином марганцівки чи іншого антисептика. Після цього потрібно підготувати новий ґрунт та горщик.
Грунт повинен бути стерильним, легким та поживним. Горщик повинен бути чистим, з хорошим дренажем та відповідним розміром. Пересадіть рослину в новий горщик, утрамбуйте ґрунт і полийте помірно.
3. Обробіть рослину та ґрунт протигрибковими засобами
Якщо ви не хочете або не можете пересадити рослину, то ви можете спробувати обробити її та ґрунт спеціальними препаратами, які знищують плісняву та запобігають її повторній появі.
Такі засоби можна купити у спеціалізованих магазинах чи аптеках. Дотримуйтесь інструкцій щодо застосування на упаковці або зверніться до консультанта за порадою.
4. Дотримуйтесь правил догляду за рослиною
Щоб запобігти повторній появі цвілі в горщиках, вам потрібно дотримуватися правил догляду за рослиною. Поливайте рослину тільки при необхідності, коли верхній шар ґрунту підсохне. Уникайте заливання або пересихання ґрунту.
Підтримуйте оптимальну температуру та вологість повітря у кімнаті. Забезпечте гарне освітлення та вентиляцію для рослини. Проводьте періодичне розпушування та підживлення ґрунту. Оглядайте рослину на наявність шкідників чи хвороб та своєчасно лікуйте їх.