Субота, 28 Вересня

Згідно з новим дослідженням, 1700 років тому самка павукоподібної мавпи була піднесена як дорогоцінний подарунок, а пізніше жорстоко принесена в жертву, щоб зміцнити зв’язки між двома великими державами доіспанської Америки.

Стаття, опублікована в понеділок у «Працях Національної академії наук» (PNAS), порівнює пропозицію еліт майя Теотіуакану з китайською дипломатією панд, яка супроводжувала нормалізацію китайсько-американських відносин у 1970-х роках.

Використовуючи численні методики, включаючи виділення стародавньої ДНК, радіовуглецеве датування та хімічний аналіз дієти, дослідники змогли реконструювати життя та смерть примата, виявивши, що їй, ймовірно, було від п’яти до восьми років, коли її поховали живою.

«Це такий захоплюючий час для того, щоб займатися археологією, тому що методологія нарешті тут», — сказав AFP провідний автор Нава Сугіяма з Каліфорнійського університету в Ріверсайді.

Робота почалася з дивовижного відкриття Сугіямою в 2018 році останків тварини в руїнах Теотіуакана, об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в посушливому Мексиканському нагір’ї.

Мавпи-павуки ( Ateles geoffroyi ) не є місцевими мешканцями високогір’я, тому Сугіяма має вирішити головоломку: що тварина там робила, хто її приніс і чому її принесли в жертву?

Останки павукоподібної мавпи були знайдені за межами рідного ареалу тварини. (Нава Сугіяма)

Життєво важливі підказки випливають із місця знаходження останків. Теотіуакан (вимовляється тай-у-ті-ваа-каан), який лежить за 30 миль (48 кілометрів) на північний схід від Мехіко, був важливим місцем культурного обміну та інновацій у класичній Мезоамериці.

Можливо, він найбільш відомий завдяки пірамідам Місяця, Сонця та Пернатого Змія. Але зростає інтерес до іншої пам’ятки під назвою «Площа колон», комплексу, де сусідні майя підтримували присутність, схожу на сучасне посольство.

Свята, скарби та фрески

Останки скелета мавпи були знайдені в комплексі поруч із беркутом – емблемою Мексики навіть сьогодні – в оточенні колекції дорогоцінних предметів, включаючи обсидіанові наконечники снарядів, раковини та артефакти з дорогоцінного каміння.

Також було виявлено понад 14 000 керамічних уламків з великого бенкету, а також фреску майя із зображенням мавпи-павука.

Це, за словами Сугіями, є ще одним доказом обміну, який відбувся на найвищому рівні та передував пізнішому піднесенню держави Теотіуакан і військовій участі в містах майя до 378 року нашої ери.

Результати хімічного аналізу двох іклів, які прорізалися в різні моменти життя мавпи, показують, що до неволі вона жила у вологому середовищі та харчувалася рослинами та корінням.

Після того, як її схопили та доставили в Теотіуакан, її дієта була ближчою до людської, включаючи кукурудзу та перець чилі.

Мавпа-павук, можливо, була «екзотичною дивовижною твариною на високих висотах Теотіуакана», – писали Сугіяма та його колеги, а той факт, що вона була приматом, можливо, додавав її харизми та привабливості.

Зрештою, тварина зазнала жахливої ​​смерті: «Зв’язані за спиною руки та прив’язані ноги вказують на поховання en vivo , поширене серед жертвоприношень людей і тварин у Теотіуакані», – пишуть автори.

Незважаючи на те, що для сучасних очей це дивно, «нам потрібно зрозуміти й контекстуалізувати ці культурні практики… і що означало можливість відмовитися від того, що для вас найдорожче», — сказав Сугіяма.

Exit mobile version