Субота, 23 Листопада

Нове дослідження, опубліковане в Nature Geoscience, стверджує, що внутрішнє ядро ​​Землі могло змінити своє обертання. Внутрішнє ядро, яке, як вважають, складається переважно із заліза, оточене рідкою оболонкою із заліза та інших елементів. Десятиліттями вчені вважають, що це рідке ядро ​​дозволило більш твердому внутрішньому ядру обертатися окремо від мантії Землі. Тепер, однак, це обертання, здається, змінилося.

Щоб повністю зрозуміти зміни, давайте повернемося до 1936 року, коли дослідники вперше виявили внутрішнє ядро ​​Землі. Дослідники вивчали, як сейсмічні хвилі від землетрусів проходили через планету в той час. Зміни швидкості цих хвиль допомогли їм визначити, що Земля має тверде внутрішнє ядро, оточене рідиною. Додаткові дослідження ядра навіть допомогли нам датувати його.

Звідти дослідники в 1996 році виявили, що час проходження сейсмічних хвиль змінився з 1960-х років, що вказує на те, що внутрішнє ядро ​​Землі обертається швидше, ніж решта нашої планети. Пізніші дослідження уточнили оцінки різниці між швидкістю обертання внутрішнього ядра та мантії, дійшовши висновку, що внутрішнє ядро ​​щороку обертається на одну десяту градуса швидше, ніж мантія.

Джерело зображення: rost9 / Adobe


Вчені називають це швидке обертання «суперобертанням». Однак не всі вчені погоджуються з його існуванням. Дехто вважає, що зміни, які ми бачимо в часі проходження сейсмічних хвиль, більше пов’язані із загальними фізичними змінами на поверхні внутрішнього ядра Землі, яка завжди змінюється, коли рідина кристалізується вздовж її поверхні.

Інші дослідження також стверджують, що ядро ​​може відчувати «субротацію», тобто найвнутрішнє ядро ​​обертається повільніше, ніж мантія Землі. Одне дослідження, опубліковане в червні 2022 року, розглядало сейсмічні хвилі від ядерних випробувань США в 1969 і 1971 роках. Вони побачили, що між цими роками внутрішнє ядро ​​Землі оберталося повільніше, ніж мантія, і воно знову прискорилося в 1971 році.

Однак ще більш інтригуючим є те, що це нове дослідження стверджує, що внутрішнє ядро ​​Землі зупинило своє обертання відносно мантії. Щоб з’ясувати це, дослідники розглядають землетруси між 1995 і 2021 роками. Вони виявили, що в 2009 році суперобертання внутрішнього ядра, здається, припинилося і більше не почалося знову. Крім того, ми навіть виявили гарячі щільні структури поблизу ядра.

Отже, дані можуть натякати на те, що внутрішнє ядро ​​перебуває в процесі переходу назад до субротації, кажуть дослідники. Проте залишається багато питань про те, як обертається внутрішнє ядро ​​Землі та як ці обертання змінюються з часом. Але не всі вчені вірять у ці повороти. Якщо ми хочемо довести це та отримати краще розуміння, дослідники кажуть, що потрібна довга історія безперервного запису сейсмічних даних.

Exit mobile version