Субота, 11 Січня

Вчені виявили, що мурахи не такі прості, як здаються. Ці комахи здатні запам’ятовувати свої зустрічі з особинами з інших гнізд і відповідно до них ставитися. Це відкриття проливає світло на складну соціальну поведінку мурах та їхню схильність до тривалих конфліктів.

Мурашині війни: не просто конкуренція

Мурахи відомі своєю агресією до представників інших гнізд, з якими вони змагаються за їжу та територію. Проте, нове дослідження показує, що агресія мурах залежить не тільки від наявності конкуренції, а й від попереднього досвіду взаємодії з конкретним гніздом.

Експеримент з чорними садовими мурахами

Вчені провели експеримент з чорними садовими мурахами (Lasius niger), змушуючи їх зустрічатися з представниками свого власного гнізда та двох інших гнізд. Виявилося, що мурахи ставали більш агресивними до тих особин, з якими вони вже мали негативний досвід взаємодії.

Вчені провели експеримент з чорними садовими мурахами (Lasius niger), змушуючи їх зустрічатися з представниками свого власного гнізда та двох інших гнізд. Виявилося, що мурахи ставали більш агресивними до тих особин, з якими вони вже мали негативний досвід взаємодії. Автор зображення: Peter Hillman 

“Ефект поганого сусіда”

Вчені назвали це явище “ефектом поганого сусіда”. Воно полягає в тому, що мурахи запам’ятовують запах іншого гнізда і асоціюють його з агресією. Цікаво, що подібний ефект спостерігається і у людей, які часто більш вороже ставляться до своїх найближчих сусідів, ніж до більш віддалених груп.

Еволюційні переваги “злопам’ятності”

Здатність запам’ятовувати “ворогів” дає мурахам певні еволюційні переваги. Якщо зустрічі з особинами з іншого гнізда часті, це свідчить про наявність конкуренції і виправдовує агресивну поведінку. Якщо ж зустрічі рідкісні, то конфлікт не має сенсу.

Мурахи – розумніші, ніж ми думали

Дослідження показало, що мурахи не просто реагують на зовнішні подразники, а й здатні вчитися на власному досвіді та запам’ятовувати “образників”. Це відкриття розширює наші уявлення про інтелект та соціальну поведінку цих комах.

Exit mobile version