П’ятниця, 22 Листопада

Як це зазвичай трапляється в науці, нова інформація кинула виклик давній теорії — цього разу стосовно кори Марса.

Раніше вчені вважали походження марсіанської кори відносно простим. Оскільки кора рівномірно базальтова (базальт є магматичною породою), було припущено, що її утворення відбулося під час охолодження океану магми, що охоплює всю планету. Але нові дослідження вказують на те, що певні ділянки марсіанської кори мають вищий вміст кремнезему, ніж очікувалося, і це змінює історію.

«У складі більше кремнезему, що робить породи не базальтовими, а тим, що ми називаємо більш еволюційним складом», — сказала Валері Пейре, доцент Університету Айови, яка керувала дослідженням. «Це говорить нам, що кора, що утворилася на Марсі, безперечно складніша, ніж ми знали».

Пейре та її команда використовували дані з апарату NASA Mars Reconnaissance Orbiter для вивчення складу марсіанської кори в південній півкулі, де вони виявили мінерал польовий шпат. Польовий шпат асоціюється з лавовими потоками, багатими кремнеземом, а не з базальтовими.

Це відкриття просуває іншу теорію еволюції марсіанської кори — ту, яка припускає, що кора утворювалася в кілька фаз, що було б більш складним процесом, ніж охолодження величезного океану магми.

«Були марсоходи на поверхні, які спостерігали скелі, які були більше кремнієвими, ніж базальтовими», — сказав Пайре. «Отже, були ідеї, що кора може бути більш кремнієвою. Але ми ніколи не знали і досі не знаємо, як утворилася рання кора або скільки їй років, тому це досі залишається загадкою».

Потрібні додаткові дослідження, щоб допомогти розкрити ці таємниці, які, у свою чергу, можуть допомогти вченим дізнатися більше про формування земної кори. Через тектонічну активність кора нашої планети має набагато складнішу історію, ніж кора Марса — принаймні ми так думаємо зараз.

«Ми не знаємо кору нашої планети з самого початку; ми навіть не знаємо, коли вперше з’явилося життя», — сказав Пайре. «Багато хто вважає, що ці два можуть бути пов’язані між собою. Отже, розуміння того, якою була кора давним-давно, може допомогти нам зрозуміти всю еволюцію нашої планети».

Exit mobile version