Субота, 21 Вересня

Cтародавні міста майя Мезоамерики не перестають дивувати відвідувачів. Однак під поверхнею ґрунту ховається несподівана небезпека: забруднення ртуттю. В оглядовій статті, опублікованій в журналі Frontiers in Environmental Science, дослідники виявили, що це забруднення не є сучасним: це результат широкого використання ртуті та продуктів, що містять ртуть, майя між 250 і 1100 роками нашої ери. Є райони, де забруднення настільки серйозне, що сьогодні може становити загрозу для здоров’я нічого не підозрюючих археологів.

Провідний автор доктор Дункан Кук, доцент кафедри географії Австралійського католицького університету, сказав: «Забруднення навколишнього середовища ртуттю зазвичай спостерігається в сучасних міських районах і промислових ландшафтах. Виявлення ртуті, похованої глибоко в ґрунтах і відкладеннях у стародавніх містах майя, важко пояснити, поки ми не почнемо розглядати археологію регіону, яка говорить нам, що майя використовували ртуть протягом століть».

Вперше Кук і його колеги переглянули всі дані про концентрацію ртуті в ґрунті та відкладеннях на археологічних пам’ятках у стародавньому світі майя. Вони демонструють, що забруднення ртуттю можна виявити скрізь, за винятком Чан Бі на місцях класичного періоду, для яких доступні вимірювання, включаючи Чунчуміл у сучасній Мексиці, Марко Гонсалес і Актункан у Белізі, Ла-Корона, Тікаль, Петен-Іца, П’єдрас-Неграс і Канкуен у Гватемалі, Пальмарехо в Гондурасі та Серен, мезоамериканські «Помпеї».

Концентрації коливаються від 0,016 проміле в Актункані до вражаючих 17,16 проміле в Тікалі. Для порівняння, поріг токсичного впливу (TET) для ртуті в осадових відкладеннях визначається як 1 ppm.

Що спричинило це доісторичне забруднення ртуттю? Автори підкреслюють, що запечатані посудини, наповнені «елементарною» (тобто рідкою) ртуттю, були знайдені в кількох місцях майя, наприклад, у Кірікуа в Гватемалі, Ель-Параїсо в Гондурасі та колишньому мультиетнічному мегаполісі Теотіуакан у Центральній Мексиці. В інших місцях регіону майя археологи знайшли предмети, пофарбовані фарбами, що містять ртуть, в основному виготовленими з мінералу кіноварі.

Автори приходять до висновку, що стародавні майя часто використовували кіновар і ртутьвмісні фарби та порошки для декору. Потім ця ртуть могла вимиватися з внутрішніх двориків, підлоги, стін і кераміки, а потім поширюватися в ґрунт і воду.

«Для майя предмети могли містити чулель, або душевну силу, яка перебувала в крові. Отже, блискучий червоний пігмент кіноварі був безцінною та священною речовиною, але, навіть не підозрюючи про це, він також був смертоносним, і його спадок зберігається в ґрунтах і відкладеннях навколо стародавніх місць майя», – сказав співавтор доктор Ніколас Даннінг, професор Університет Цинциннаті.

Оскільки ртуть рідко зустрічається у вапняку, який лежить під більшою частиною регіону майя, вони припускають, що елементарна ртуть і кіновар, знайдені на місцях майя, могли бути спочатку видобуті з відомих родовищ на північних і південних границях стародавнього світу майя та імпортовані в міста торговцями.

Уся ця ртуть становила б небезпеку для здоров’я стародавніх майя: наприклад, наслідки хронічного отруєння ртуттю включають пошкодження центральної нервової системи, нирок і печінки, а також викликають тремор, погіршення зору та слуху, параліч і психічне здоров’я. проблеми. Мабуть, важливо, що один з останніх правителів майя в Тікалі, Темне Сонце, який правив близько 810 року нашої ери, зображений на фресках патологічно огрядним. Ожиріння є відомим ефектом метаболічного синдрому, який може бути спричинений хронічним отруєнням ртуттю.

Потрібні додаткові дослідження, щоб визначити, чи вплив ртуті відіграло роль у більших соціокультурних змінах і тенденціях у світі майя, наприклад у кінці класичного періоду.

Співавтор, доктор Тім Біч, професор Техаського університету в Остіні, сказав: «Ми прийшли до висновку, що навіть стародавні майя, які майже не використовували метали, спричинили значне підвищення концентрації ртуті в їхньому середовищі. Цей результат є ще одним доказом того, що так само, як ми живемо сьогодні в «антропоцені», також був «антропоцен майя» або «майацен». Схоже, що забруднення металом було наслідком людської діяльності протягом всієї історії».

Exit mobile version