Три десятиліття тому перша група людей взаємодіяла зі змішаною реальністю реальних і віртуальних об’єктів. Вони зробили це, залізши у великий екзоскелет верхньої частини тіла, притиснувшись обличчям до системи зору, що звисає зі стелі, і вручну виконуючи завдання, які вимагали від них взаємодії як з фізичними, так і з імітованими об’єктами. Вони тестували прототип системи доповненої реальності в дослідницькій лабораторії ВПС (AFRL), відомої як платформа Virtual Fixtures. Обладнання займало половину кімнати й коштувало майже 1 мільйон доларів, але воно спрацювало — вперше показало, що AR може підвищити продуктивність людини в реальних завданнях.
Минулого тижня була досягнута важлива нова віха в галузі доповненої реальності, яка підкреслює, наскільки далеко просунулася технологія за останні 30 років: перше автентичне випробування контактної лінзи доповненої реальності. Це було проведено в дослідницькій лабораторії в Mojo Vision в Саратога, Каліфорнія. Ні, це не було грубе стендове випробування великогабаритного обладнання зі звисаючими дротами. Це було справжнє випробування контактних лінз AR, які вперше надягали прямо на око людини.
Надзвичайно складний інженерний виклик
Як людина, яка була залучена до AR з перших днів, мені потрібно підкреслити важливість цієї нової віхи. Створення контактних лінз доповненої реальності, які можна носити, є надзвичайно складним інженерним завданням. Коли я це кажу, люди зазвичай запитують про технологію відображення. Звичайно, можливість розмістити дисплей високої роздільної здатності на крихітній прозорій лінзі складна, але це не найскладніша частина головоломки. Найскладніша проблема полягає в тому, що цей крихітний об’єктив, який має зручно розташуватися на людському оці, має зв’язуватися із зовнішніми пристроями по бездротовій мережі та мати повне живлення без будь-якого фізичного шнура. Це складне завдання, і все ж це те, чого досягла Mojo Vision у своїй останній демонстрації.
Ми поглянемо назад на ті роки, коли люди ходили вулицею, зігнувши шиї, дивлячись на маленькі екрани в руках як абсурдно примітивний спосіб взаємодії з інформацією.
За словами Mojo Vision, прототип об’єктива містить мікробатареї медичного класу. Незрозуміло, який термін служби батареї для поточного прототипу, але, за словами компанії, їхня мета продукту – це управління живленням, яке дозволяє носити весь день.
Звичайно, їх технологія відображення також вражає. За даними компанії, Mojo Lens має MicroLED-дисплей із роздільною здатністю 14 000 пікселів на дюйм і кроком пікселя (відстань між сусідніми пікселями) 1,8 мікрона. Для контексту: iPhone 13 із дисплеєм Super Retina XDR має роздільну здатність 460 пікселів на дюйм. Іншими словами, апаратне забезпечення Mojo Lens має приблизно в 30 разів більшу щільність пікселів, ніж поточний iPhone. Крім того, ці лінзи містять процесор ARM з радіопередавачем 5 ГГц, а також акселерометр, гіроскоп і магнітометр для відстеження рухів очей. І все це сидить прямо на людському оці.
За контактними лінзами AR майбутнє
Тим не менш, знадобляться багато років розробки, щоб перейти від сучасних прототипів до споживчих продуктів для масового ринку, які надають захоплюючі можливості AR людям у всьому світі. Я передбачаю, що окуляри AR, спочатку як окуляри, а потім як контакти, з часом замінять мобільний телефон як наш основний інтерфейс для цифрового контенту. Крім того, я вважаю, що доповнена реальність повністю змінить наші стосунки з інформацією, перетворюючи цифровий вміст із дискретних артефактів, до яких ми вибірково отримуємо доступ, у безперебійні елементи нашого фізичного світу.
Кілька років тому я написав футуристичний твір під назвою «Metaverse 2030», який описує, яким буде життя, коли AR-контакти стануть звичним явищем — світ, у якому звичайні споживачі пристосовуються до нових контактів щоразу, коли підписуються на мобільний зв’язок. Коли цей день настане, ми поглянемо на ті роки, коли люди ходили вулицями, схиливши шиї, дивлячись на маленькі екрани в руках як абсурдно примітивний спосіб взаємодії з інформацією. Чи станеться це в найближче десятиліття? Тільки час покаже, але досягнення від Mojo Vision робить нас на великий крок ближче.