Дослідники з групи Light Robots з Університету Тампере працюють над проектом під назвою «FAIRY». Повідомляється, що цей проект має на меті зробити розумний матеріал літаючим. Команда під керівництвом Хао Цзена і Цзяньфена Янга розробила робота-збірника полімерів, який керується світлом і літає за вітром. Ось подробиці.
Штучна фея, що нагадує насіння кульбаби, оснащена м’яким приводом зі світлочутливого рідкокристалічного еластомеру. Світло можна використовувати для зміни форми робота та керування його зльотом і посадкою. Далі дослідники зосередяться на покращенні чутливості матеріалу, щоб дозволити працювати на сонячному світлі, а також на розширенні структури для розміщення мікроелектронних пристроїв, датчиків і біохімічних сполук.
Потенційне застосування робота є значним, включаючи штучне запилення, де мільйони штучних насіння можуть розсіюватися природними вітрами, а потім спрямовуватися до певних областей за допомогою світла. Проект FAIRY, який розпочався у вересні 2021 року, триває п’ять років і досліджується у співпраці з Інститутом інтелектуальних систем імені Макса Планка в Німеччині та Університетом Аалто.
Хоча концепція штучної феї, керованої світлом і вітром, є багатообіцяючою, ще потрібно вирішити кілька проблем, таких як точний контроль місця приземлення, можливість повторного використання та здатність до біологічного розкладання. Для вирішення цих проблем буде необхідна тісна співпраця з матеріалознавцями та тими, хто працює в мікроробототехніці. Далі дослідники зосередяться на покращенні чутливості матеріалу, щоб забезпечити роботу пристрою на сонячному світлі. Крім того, вони розширять структуру, щоб вона могла нести мікроелектронні пристрої, такі як GPS і датчики, а також біохімічні сполуки.