Субота, 23 Листопада

Очікується, що найбільший дирижабль, побудований у Сполучених Штатах з 1930-х років, почне формуватися пізніше цього року в аеродоку Акрона, а перший політ, можливо, відбудеться у 2023 році.

Pathfinder 3 – величезний повністю електричний дирижабль, розроблений LTA Research, знаходиться на завершальній стадії планування в Акроні. Прототип з вуглецевого волокна і титанового каркаса був зібраний всередині аеродоку для тестування. Пілоти проходять льотну підготовку на складних тренажерах. А сама аеродок ремонтується та оновлюється.

Гаррі Гарріс, менеджер програми LTA Research Pathfinder 3, виступає в четвер в аеродоку Акрона.

«LTA стоїть на плечах своїх попередників тут, на аеродоку», — сказав Алан Вестон, головний виконавчий директор компанії. LTA – як і Lighter Than Air – була заснована в Каліфорнії мільярдером, співзасновником Google Сергієм Бріном. «Завдяки їхнім зусиллям ми зможемо будувати дирижаблі, які є швидшими, безпечнішими, екологічно чистими та мають більші можливості, ніж будь-який дирижабль, побудований раніше».

Кріс Бернхем, президент Управління фінансів розвитку округу Самміт, проходить повз масштабну модель дирижабля 1 у четвер в аеродоку Акрона.

У четвер LTA публічно продемонструвала свою роботу на об’єкті, зокрема продемонструвала тестовий каркас і “дирижабль”, літаючу модель свого дирижабля Pathfinder 1 довжиною 400 футів, який буде побудований в Каліфорнії.

«Pathfinder 3 буде найбільшим дирижаблем, побудованим у Сполучених Штатах з часу побудови Macon Goodyear у 1932 році»

Денні Картер, головний інженер LTA Research, розповідає про дирижаблі, коли він тримає модель Pathfinder 3 у четвер в аеродоку Акрона.

Мета LTA — побудувати величезні дирижаблі для надання гуманітарної допомоги в місцях, куди неможливо дістатися звичайним транспортом, наприклад, після катастрофи. Pathfinder 3, довжиною 600 футів і діаметром 100 футів, розрахований на транспортування близько 20 тонн і здатний подолати до 10 000 миль, використовуючи лише електричний двигун без викидів.

«Ми віримо, що технологія легше повітря має потенціал революціонізувати зусилля з надання гуманітарної допомоги завдяки її здатності досягати віддалених місць, де інфраструктура мало або зовсім немає», – сказав Вестон.

Exit mobile version