П’ятниця, 22 Листопада

Багато популярних страв мають цікаву та довгу історію. Піца – не виняток. Цю страву готували ще древні греки, римляни, перси тощо. В тому чи іншому варіанті згадку про піцу можна знайти в культурі різних народів. Який шлях пройшла піца, щоб з хлібного коржика стати кулінарним шедевром? І сьогодні служба доставка піци в Івано-Франківську дає можливість скуштувати справжню італійську класику будь-де. 

Історія появи піци

Можна довго сперечатися про те, хто першим винайшов піцу. Але ніхто не буде заперечувати той факт, що прообразом піци був коржик з тіста, який поливали олією та присипали зеленню чи овочами. 

  • Раціональні греки випікали тісто разом з начинкою. У якості начинки вони додавали все їстівне, що тільки посилали їм їхні боги. Грецька піца називалася “plakuntos”, що перекладається як “плоский випечений хліб”.
  • Таку страву запозичили й древні римляни, які славилися тим, що любили смачно поїсти. Хлібний коржик вони на додачу поливали медом, олією та присипали сиром. І всю цю смакоту рясно запивали вином. Завдячуючи римлянам, піца набула більш-менш округлої форми. 
  • Перські воїни випікали свою піцу на щитах. Вони розуміли, що це добрий спосіб швидко отримати смачну і поживну страву. 
  • Норвежці приписують винахід піци вікінгами. На це вказують стародавні пательні, які археологи знаходять на місцях, де розташовувалися древні поселення вікінгів. Саме на таких пательнях готували хлібні коржики, приправлені м’ясом та зеленню. 
  • Завдяки єгиптянам, які перші винайшли дріжджі, тісто для піци стало більш легким і смачнішим. 

Батьківщина піци – Неаполь

Якщо єгиптяни та греки вживали страву у вигляді коржика, посипаного зеленню та овочами, то щось схоже на сучасну піцу вигадали у жвавому італійському місті Неаполь. У 18 столітті Неаполь був відомим портовим містом. Тому актуальним було питання винаходу доступної та швидкої їжі, щоб нагодувати найбідніші шари населення. Якраз в цей час з відкриттям Америки, у Європі з’явилися помідори. І вуличні неапольські торговці стали продавати коржики з шаром із томатів та посипаними зверху сухим базиліком. І все це поливали оливковою олією. 

Так піца і залишилися б їжею для бідняків, якби не щаслива випадковість. У 1889 році Неаполь відвідала королева Маргарита разом зі своїм чоловіком – італійським королем Умберто I. Вельможній родині так сподобалася піца, яку для них приготував піцайоло Рафаель Еспозіто, що вони вирішили додати цю страву до свого королівського меню. 

Так піца стала національною стравою Італії, а потім популярність її поширилися і на інші країни. Ближче до кінця 19 століття піца потрапляє до Америки, завдяки італійським емігрантам. Готували її так само як і в Неаполі – з моцарелою та томатами. 

В піцерії Пронто можна скуштувати найсмачніші види піци – від класичних до вишуканих варіантів. Хрустка скоринка, соковиті начинки, розтоплений золотавий сир – не залишать байдужими нікого.

Exit mobile version