Субота, 23 Листопада

Нерідко перші ознаки уражень суглобів виникають у певний час дня. Рано-вранці, відразу після пробудження — це один із критичних періодів, коли можливі перші тривожні «дзвіночки» від суглобів. Найчастіше люди наголошують на скутості — це суб’єктивно неприємне відчуття, яке може поступово зникати в міру того, як суглоб «розробляється».

Але зрозуміти, що з суглобами виникає серйозна проблема, можна не лише через відчуття скутості. Які скарги можуть виникати вранці і про що вони можуть розповісти.

7 ключових скарг на суглоби вранці

Лікарями виділяються основні прояви при початковій патології суглобів, які можна відчути вранці. Це:

  1. Біль у суглобі. Він відчувається, коли ви ще лежите у ліжку. Болючість може частково або повністю проходити при зміні положення кінцівки.
  2. Біль при першому кроці або русі кінцівкою – так звана “стартова”. Вона відбиває патологічні зміни у суглобі.
  3. Хрускіт усередині суглоба, який може зберігатися протягом дня. Цей симптом свідчить про порушення вироблення синовіальної рідини у суглобі.
  4. Клацання в суглобах, як прояв їхньої нестабільності.
  5. Обмеження амплітуди рухів та скутість, тугорухливість у суглобі.
  6. Набряк у ділянці суглоба різного ступеня.
  7. Відчуття печіння, поколювання та оніміння в ділянці суглоба може виникати при «тунельному синдромі» через подразнення або здавлення нервових стовбурів, що прилягають до суглоба.

При появі одного або кількох симптомів варто відвідати лікаря, оскільки проблеми вже однозначно є, але ще можна сповільнити процес руйнування тканин та запобігти важким деформаціям та інвалідності.

Які хвороби проявляються болем у суглобах

Серед ключових патологій, які можуть викликати ранкові проблеми із суглобами, можна виділити:

  • Первинний остеоартрит – поступове руйнування кістково-хрящових тканин у міру віку, надлишкових навантажень та різних зовнішніх факторів.
  • Теносиновіт і бурсит області суглоба – це ураження, запальний процес не в самих кісткових чи хрящових областях суглоба, а оточуючих м’яких (синовіальних) тканинах.
  • Наслідки травм суглобів – навіть якщо пошкодження були багато років тому, надалі, у міру старіння тканин, вони можуть дати про себе знати, поступово провокуючи прискорене руйнування тканин.
  • Дегенеративне пошкодження менісків колінних суглобів – це два хрящі, що мають форму півмісяців, що забезпечують стабільність та активні рухи. Якщо вони пошкоджені, можуть виникати вкрай неприємні відчуття у суглобах.
  • Реактивний артрит при хронічному тонзиліті – це ураження суглобів, пов’язане з наявністю в організмі осередку хронічної інфекції, запалення.
  • Ревматоїдний артрит – це аутоімунний процес, при якому страждають хрящі та навколишні м’які тканини суглоба.
  • Подагра – серйозна обмінна патологія, при якій страждає метаболізм сечової кислоти та її солей.

Краще не чекати, а обстежитись

При будь-яких ранкових проявах, що виникають у ділянці суглобів, рекомендується огляд із проведенням спеціальних клінічних тестів, що дозволить при необхідності призначити додаткове обстеження (УЗД, МРТ, КТ, рентгенографію, аналізи крові, діагностичну пункцію, діагностичну артроскопію).

Це важливо, оскільки найкращих результатів профілактичного лікування можна досягти вже на ранніх стадіях захворювання і навіть у стані перед-артриту.

Подбайте про суглоби самі

У зрілому та похилому віці варто приділяти здоров’ю суглобів більше уваги, проводити профілактику ушкоджень внутрішньосуглобових структур за рахунок дотримання простих рекомендацій.

Важливо регулярно рухатися, щоб тренувати як м’язи, і хрящові структури суглобів, посилювати кровообіг. Не обов’язково для цього відвідувати спортзал та займатися з персональним тренером. Корисними будуть зарядка, прогулянки, робота по дому.

Підтримка оптимальної ваги. Суглоби несуть на собі вагу тіла, і будь-яке значне перевищення норми загрожує навантаженнями для хрящів і кісток. Тому потрібно, по можливості, підтримувати здорову вагу.

Стежити за надходженням з їжею достатньої кількості білка, кальцію та вітаміну Д. можна обговорити з лікарем можливість прийому добавок із цими речовинами. На тлі дефіциту будівельного матеріалу хрящам набагато важче підтримувати свою структуру та властивості, вони починають руйнуватися, що веде до появи вкрай неприємної симптоматики.

Exit mobile version