Субота, 21 Вересня

Чому стрес підвищує апетит

Розібратися в природі підвищеного апетиту на межі нервового зриву, нам допоможе знання про біоритми стресу. А якщо бути точнішими, то інформація про біоритми стресових гормонів — кортизолу та кортикотропіну, який у народі називають гормоном тривоги. Зміст цих двох стресових гормонів досягає максимуму до 6-8 ранку, часу, коли ви прокинулися і почуваєтеся енергійною та повною сил. Потім після ранкового гормонального «підйому» починається спад і вже до обіду рівень кортизолу та кортикотропіну зменшується, а ближче до вечора після 15.00-16.00 годин ви відчуваєте нестачу енергії, втому і вам складно на чомусь зосередиться.

Справа в тому, що ваше тіло переключається в режим відпочинку і починає готуватися до сну. До 20.00-21.00 години зміст стресових гормонів досягає мінімуму, щоб ви могли повноцінно відновити сили, і до 2 години ночі цикл відновлюється, гормони знову починають зростати, щоб ваше пробудження було легким, бадьорим, а ранок енергійним.

Виходить, що найхиткіша зона протягом дня, коли наше тіло вразливе для стресу, а руки так і тягнуться до чогось солоненького, жирного і солодкого – це час між 15.00 і 24.00 годинами, коли рівень кортизолу падає. За іронією долі, саме на цей часовий проміжок, коли наш організм вже налаштований на хвилю відпочинку і релаксу, ми призначаємо ділові зустрічі, нервово смикаємо кермо в автомобільних пробках, штовхаємося в громадському транспорті в годину пік і перераховуємо в голові численні домашні турботи. Втомлені, виснажені і стривожені ми приїжджаємо додому і біжимо до холодильника, щоб «винагородити» себе за ще один за черговий складний день щільною вечерею, приготовленою не в кращих традиціях здорового харчування. 

До того ж стан стресу провокується гострою нестачею магнію та цинку в організмі. Коли ви неправильно харчуєтеся і при цьому намагаєтеся за три дні написати дисертацію або здати квартальний звіт, ваша нервова напруга витрачає всі поживні речовини та накопичену енергію.

Так що перш ніж капати валеріанку, ковтати заспокійливими пачками і заїдати стрес пончиками і морозивом, складіть собі нове антстрес — меню з продуктів-антидепресантів на «небезпечний» час доби. У ваших силах змінити свої гастрономічні звички та тримати рівень стресових гормонів якомога ближче до норми.

Отже, валеріанку убік, на стіл 9 продуктів

Форель

Ви знаєте, що 200 г форелі може подарувати вам кілька годин щастя? Вся справа в тому, що форель багата на жиророзчинні вітаміни і жирні кислоти, а також вітамінами групи В. Вітамін В6, що переважає в її складі, бере участь у щасливому синтезі серотоніну. Ось виявляється де ховається всесвітнє щастя – у річкових водах.

Кролик

Кролик – це не тільки чудовий комір і відмінне дієтичне м’ясо, але і унікальний за вітамінним складом продукт. У кроляті маса корисних речовин: залізо, фосфор, марганець, фтор, калій і вітаміни В6, В12, РР, внаслідок чого цей вид м’яса перевершує всі інші за вітамінним і мінеральним складом. І, в нашому випадку, кролик незамінний засіб від нудьги.

Мигдаль

Відчули голод? Погризіть 7 горішків мигдалю. Вони забезпечать вам не тільки почуття ситості, але допоможуть впоратися зі втомою, дратівливістю та зайвою агресією, тому що в їхньому складі міститься потужний борець зі стресом – цинк! А вітамін Е у складі мигдалю гарантує вам відмінний колір обличчя.

Брокколі

Якщо ви відчуваєте що скоро вибухнете, вас долають напади паніки, ви неспокійно спите ночами і кидаєте каміння у нічний ліхтар, що світить у вікно, то вам потрібно терміново включити в раціон харчування фолієву кислоту. А броколі вам допоможе в цьому якнайкраще. Регулярне споживання цього виду капусти запобігає розвитку депресії та виводить із стану афекту.

Морська капуста

Ще один продукт із високим вмістом кислоти, але вже пантотенової. Вона є вітаміном В5. Хронічна втома часто викликається нестачею в організмі пантотенової кислоти, яка відповідає за нормальне функціонування надниркових залоз, які, у свою чергу, займаються виробленням адреналіну. Їжте більше морської капусти і ваша працездатність помітно зросте.

Баранина

Бараніна благотворно впливає стан нашої нервової системи. Я думаю, що при думці про апетитну страву люля-кебаб або баранячі реберця ви вже й самі забули про занепокоєння. Але наполегливо рекомендую не захоплюватися у великих кількостях цим антидепресивним-гірським м’ясом, тому що в ньому міститься жир, що важко перетравлюється, який у великих кількостях може посилити проблеми з печінкою.

Геркулес

Цікавий факт, за статистикою британці найрідше вдаються до послуг психологів та психоаналітиків. Чи не в вівсянці справа, сер? Саме так. Геркулес містить велику кількість вітамінів групи В, фолієву кислоту та клітковину. Не розбавляйте цю компанію цукром та вершковим маслом, і тоді гарний настрій та заряд бадьорості на весь день вам забезпечені.

Сир

Залишатися у чудовій формі та прекрасному настрої допоможе сир. Вітаміни групи В, антиоксиданти, метіонін (незамінна амінокислота), кальцій, фосфор – чим не привід для корисного білкового перекушування протягом робочого дня.

Чорниця

Чорниця не тільки відмінний профілактичний засіб від лупи та окулярів з товстими лінзами, а й смачний борець зі стресом. Вітамін С, який надміру міститься в чорниці – це головна їжа для організму, що перебуває в депресії. До того ж клітковина у її складі допоможе вам не переїдати.

Спокій тільки спокій. Не треба звинувачувати себе у бажанні заїдати стрес. Якщо хвилювання спонукає апетит, ваше завдання вибрати правильні продукти і скласти новий план харчування. Підійдіть до проблеми з почуттям, толком і якісно заповненим продуктовим кошиком, і ваша совість буде спокійна, а організм у повному порядку.

Exit mobile version