У холоди неможливо перебувати вдома, якщо там не працюють батареї. Проте бувають дні і навіть тижні, коли їхньої потужності не вистачає — на вулиці сильний мороз. Тоді на допомогу приходять обігрівачі. Вони швидко нагрівають повітря у кімнаті, тим самим підтримуючи комфортну температуру.
Деякі вважають за краще залишати обігрівач і на ніч – адже так точно можна не турбуватися, що прокинешся від холоду. Однак цього категорично не можна робити, пише британське видання Еxpress. Справа в тому що увімкнений обігрівач може впливати на наш метаболізм, рівень холестерину в крові, а також провокувати викид певних гормонів.
Обігрівач та кортизол
Коли ми спимо, у кров викидається мелатонін (гормон “ночі”). У темряві його секреція прискорюється, він контролює, щоб наш організм спав. Щоб сон був спокійним і глибоким, необхідно дотримуватись режиму і спати в прохолодній кімнаті.
Коли ми залишаємо обігрівач на ніч, то температура в кімнаті сильно підвищується, створюється безповітряний простір, в якому сухо і некомфортно. Такі умови провокують організм на викид гормону стресу – кортизолу. Через це ви можете погано спати, бачити кошмари, схоплюватися до будильника, а вранці почуватися так, ніби зімкнули очі всього на пару хвилин.
2018 року американські вчені провели дослідження, в якому довели, що погода сильно впливає на рівень кортизолу. Пік цього гормону фіксували влітку, коли було душно. Включений обігрівач таки відтворює ці умови.
Про метаболізм
Температура в кімнаті може позначатися і на метаболізмі. Ще в 2014 році вчені з різних країн проводили незвичайне дослідження: всі учасники експерименту протягом місяця спали в прохолодній кімнаті (всі були одягнені в легку піжаму і ховалися звичайним бавовняним простирадлом).
Після цього вчені обстежили піддослідних та з’ясували: їхній метаболізм прискорився на 10%, а кількість корисного «бурого» жиру збільшилася на 2 відсотки.
Якщо людина спить у занадто теплому та задушливому приміщенні, то її метаболізм уповільнюється, кажуть дослідники. В результаті замість того, щоб худнути уві сні, ми повільно, але правильно товстішаємо.
Тепло та холестерин
Ще один недолік включеного обігрівача ночами – він опосередковано впливає на рівень холестерину в крові. Справа в тому, що коли людина спить у прохолодній кімнаті, у неї, як згадувалося раніше, збільшується кількість «бурого» жиру. Вчені виявили такий взаємозв’язок: чим у людини більше цього корисного жиру, тим менше в крові поганого холестерину.
“Є дослідження, які підтверджують, що “бурий” жир допомагає регулювати рівень холестерину в крові, контролювати глюкозу, а також він покращує чутливість до інсуліну”, – пояснив доктор Каран Раджан.
Експерт додав, що спочатку вам може бути некомфортно спати в прохолодній кімнаті. “У цьому випадку ховайтеся на здоров’я, мерзнути теж зовсім не рекомендується”, – каже лікар. Щоб привчити свій організм до правильної температури, придбайте настільний термометр. Оптимальна температура для сну – від 18 до 21 градуса. І стежте, щоб у кімнаті не було протягу, сказав доктор Раджан.