Субота, 23 Листопада

Про вітамін D пишуть та говорять багато, і це зрозуміло. За роки досліджень було з’ясовано, що колекальциферол має не тільки типово вітамінну, а й гормоноподібну активність. Дефіцит цієї сполуки негативно відбивається на стані скелета та обмінних процесах, роботі імунної системи. Люди, які звертаються до лікарів різних спеціальностей зі скаргами на загальне нездужання, зниження активності, часті ГРВІ і навіть проблеми зі шкірою, зайва вага повинні здати кров на рівень вітаміну D3.

Нерідко саме критично низький рівень цієї речовини стає однією з причин нездужання. Але відразу пити капсули з риб’ячим жиром не потрібно, варто обговорити схему корекції з лікарем.

Не зовсім «класичний» вітамін

Згідно з визначенням вітамінів, яке давалося ще в минулому столітті, ці речовини повинні надходити в невеликих кількостях, не мають харчової цінності та беруть участь у біологічних процесах як ко-факторів або прискорювачів реакції. Щодо вітаміну D все трохи складніше. Крім класичної функції вітаміну, він має ще й гормонально-подібну активність, оскільки жиророзчинний і за своєю структурою близький до стероїдних гормонів. Якщо узагальнити всі його ефекти, можна виділити таке:

  1. Підтримує зростання кісток, допомагає зробити їх міцними.
  2. Зберігає здоров’я зубів.
  3. Регулює кількість кальцію та фосфору в тканинах та плазми крові, регулює їх виведення із сечею, коли мінералів надто багато.
  4. Контролює процеси поділу клітин, таким чином допомагаючи організму запобігати утворенню пухлин.
  5. Стимулює поділ та активність імунних клітин, стимулює синтез протимікробних плазмових факторів (клітинний та гуморальний імунітет).
  6. Допомагає у контролі за синтезом інсуліну та підтриманням стабільного рівня глюкози плазми.
  7. Покращує передачу нервових імпульсів, стабілізує роботу головного мозку та периферичної нервової системи.

Якщо його не вистачає

Точнісінько визначити дефіцит цього вітаміну можуть лише аналізи, зниження концентрації покажуть точні дані. Всі симптоми дефіциту дуже загальні, схожі на масу інших захворювань та станів, тому тільки на підставі їхньої появи відразу пити вітамін D у формі добавок не завжди правильно. Серед найчастіших виділяють:

  1. Слабкість, сонливість, зниження працездатності.
  2. Більш часті та тривалі застуди.
  3. Проблеми із зубами.
  4. Перепади настрою, депресії.
  5. Невизначені болі в суглобах, м’язах чи спині, шиї.
  6. Сухість шкіри.
  7. Коливання ваги, набір зайвих кілограмів.
  8. Підвищення тиску.
  9. Пітливість.

Сонця та їжі не завжди достатньо

Основне джерело цього вітаміну – сонячне світло, що потрапляє на шкіру. Але для того, щоб сонячні ванни були ефективними, шкіра не повинна бути захищена SPF, шарами одягу та темного пігменту меланіну. Тобто щодня потрібно перебувати на відкритому сонечку близько 10-15 хвилин. У багатьох регіонах подібні процедури взимку недоступні, а влітку підвищують ризик опіків шкіри та меланоми. Крім того, багато людей через роботу просто фізично не можуть отримувати ці процедури.

У їжі цього вітаміну не так багато. Їм багаті риба та тваринні продукти – птах, яйце, молочні продукти, вершкове масло, а також гриби. Але кількість вітаміну в них така, що потрібно щодня їсти досить великий обсяг цієї їжі. Це 40 жовтків чи 8 склянок молока, 2 кг сиру.

Краплі, капсули чи пігулки?

По суті форма препарату, в якій приймається додатково вітамін D, не принципова. Сучасні засоби мають високу доступність, тому речовина засвоюється добре як з капсул і крапель, так і з таблеток. Важливо дивитися на людину, враховувати її вік та дозування вітаміну D. Однозначно дітям раннього віку підходять лише краплі – водний чи олійний розчин, оскільки малюки не вміють пити капсули та таблетки.

Дорослим людям цілком підійдуть капсули або форми таблеток, їх легко проковтнути. Краплі теж цілком допустимі, але треба точно відмірювати їх кількість. Багато хто вважає, що 2 краплі – це несерйозно, і самостійно додають собі ще зверху стільки ж, а то й більше. Це небезпечна помилка.

Не менш небезпечно приймати і капсули, таблетки з дозуванням вище 1000 МО без призначення лікаря та контролю. Все, що вище 600-800 МО – не цілющі дози, вони можуть і нашкодити.

Від застуди та раку

У період пандемії інтерес до вітаміну зріс, стали як гриби після дощу з’являтися різні дослідження, які показували вплив вітаміну D на імунну систему, боротьбу з раком та іншими захворюваннями – діабетом, алергією, гіпертонією тощо.

Важливо розуміти, що ці дослідження проводяться на обмеженому числі людей — це у кращому разі, а зазвичай — за умов лабораторії. Тому до їх результатів потрібно ставитися обережно і розуміти, навіть високі дози вітаміну D не вилікують рак, не запобігають пневмонії і не захистять від грипу при прямому контакті і відсутності імунітету. Панацеї від усіх хвороб, на жаль, немає, і надлишок навіть найкориснішого вітаміну або його нераціональний прийом може завдати більше шкоди, ніж користі.

Exit mobile version