П’ятниця, 22 Листопада

У користі чаю мало хто сумнівається: мільярди азіатів, які вживають це гаряче питво протягом тисячоліть, не можуть помилятися. Чай чудово втамовує спрагу і бадьорить, знижує рівень холестерину і нормалізує роботу серцево-судинної системи, уповільнює старіння і покращую розумові здібності.

Однак велика кількість плюсів зовсім не виключає мінусів.

1. Гарячий чай може викликати кровотечу

Британський отоларинголог та пластичний хірург Генрі Шарп (Henry Sharpe)вважає, що звичка пити чай гарячим може погано позначитися на судинах носоглотки. Пара з чашки змушує їх розширюватись і нерідко провокує носові кровотечі.

У будь-якому випадку оптимальною температурою напою є 50–60 °С. Щоб досягти ідеалу, чашці зі свіжозавареним питтям достатньо постояти 5-7 хвилин при кімнатній температурі.

2. Занадто міцний чай руйнує зуби та кістки

The New England Journal of Medicine опублікував історії кількох пацієнтів, які постраждали від звички пити надто міцний напій. Так, примітний випадок 47-річно їжінки , яка протягом 17 років щодня пригощалася чаєм, завареним зі 100–150 пакетиків. За відносно короткий термін вона втратила практично всі зуби та набула зайвої крихкості кісток. Це симптоми скелетного флюорозу. Його викликає накопичення в кістках фтору, що надходить з міцного чаю.

Зрозуміло, що стільки міцного чаю не кожен увіллє, проте пам’ятати про міру все-таки варто. Дієтологи рекомендують вживати не більше 4-5 чашок на день.

3. Чай може містити важкі метали

У 2013 році канадський Journal of Toxicology опублікував результатидослідження великої кількості зразків пакетованого чаю із різних регіонів планети.

оксикологи виявили у зразках важкі метали, зокрема свинець, алюміній, миш’як та кадмій. Передбачається, що метали потрапляють у чайне листя через забрудненість ґрунту: нерідко плантації розташовуються, наприклад, поряд з неекологічними вугільними електростанціями.

Концентрація металів у напої залежить від часу заварювання. Якщо пакетик знаходиться у воді 15-17 хвилин, рівень токсичних речовин піднімається до небезпечного (наприклад, у деяких зразках концентрація алюмінію склала до 11449 мкг/л при допустимому денному максимумі в 7000 мкг/л).

Вчені зробили висновок: чим довше заварюється чай, тим більше усякої гидоти вимивається з листя у воду. Тому не варто наполягати напій довше за 3 хвилини.

Ще один варіант – віддавати перевагу білому чаю. Його листя зривають зовсім молодими, а значить, вони не встигають накопичити в собі критичну дозу важких металів.

4. Іноді чай шкідливий для печінки

Трав’яні чаї нерідко накопичують у собі пирролизидиновые алкалоїди — токсини, вироблені деякими видами квітучих рослин. Наприклад, невинною на перший погляд мати-й-мачухою.

Ці токсини негативно впливають на організм в цілому, але основною їх мішенню є печінка. У 2015 році американський журнал Food Chemistry опублікував результатит дослідження 44 зразків трав’яних чаїв, призначених для немовлят, вагітних і жінок, що годують. Вчені виявили піролізідинові алкалоїди у 86% зразків.

В принципі, доза токсинів, яку реально отримати з чаю (при помірному вживанні, природно), для дорослої людини практично безпечна. З грудними дітьми, а також вагітними і жінками, що годують, ситуація інша. Через низьку вагу тіла немовля і тим більше ще не народжений малюк більш вразливі для токсинів, які потрапляють до них від матері.

5. Вживання чаю після їжі може призвести до нестачі заліза

Дослідження, проведені в Каліфорнійському університеті у 2011 році,довели: чай «зв’язує» залізо, що надійшло з їжею, значно погіршує його поглинання організмом. Якщо регулярно пити чай після їжі, можна допитися до залізистого дефіциту, що може призвести до неприємних наслідків: від погіршення стану шкіри, волосся, млявості до залізодефіцитної анемії, розбиратися з якою доведеться разом із лікарем.

Тому медики рекомендують не запивати улюбленим напоєм сніданок, обід чи вечерю. До чаювання має пройти хоча б 20 хвилин.

6. Чай провокує безсоння

Винні у цьому кофеїн та ароматичні речовини, за які ми, власне, чай любимо. Підбадьорливий ефект напою має фізіологічну основу: пульс частішає, прискорюється кровотік, надниркові залози виділяють більшеадреналіну, центральна нервова система і головний мозок збуджуються … Вранці або в розпал трудового дня чай – просто знахідка!

А ось увечері чайне збудження може перебити вам весь сон. Якщо дуже хочеться чайку на ніч, краще обмежитися трав’яними напоями, вміст кофеїну в яких знижений в порівнянні з чорним і особливо зеленим чаєм.

Exit mobile version