За словами доктора Дер’ї Улудюз, іноді мозок людини може старішати швидше, ніж інші органи. Проте є методи уповільнити цей процес. У тому числі, наприклад, прийом певних вітамінів.
Чим краще людина дбає про свій мозку, тим вищою буде якість її життя. Також це дозволить зберегти гарну пам’ять навіть у старості. Невролог і професор доктор Дер’я Улудюз розповіла про десять способів підтримки здоров’я мозку. Серед них – прийом вітаміну D та вітамінів групи B.
- Отримання достатньої кількості вітаміну D. Цей вітамін здатний накопичуватися в організмі. Тому перед тим, як почати приймати добавки, здайте кров. Вважається, що мінімальний рівень цього вітаміну – 30 нг/мл, але фахівці рекомендують підтримувати це значення на рівні 50 нг/мл. У літню пору найкраще отримувати цей вітамін від сонця, а не з харчових добавок. Також відомо, що при дефіциті вітаміну D у людини розвивається гіпертонія, розсіяний склероз, інсульт, серцева недостатність.
- Прийом вітамінів групи B. Перед їх прийомом також необхідно здати аналіз крові. Найбільше цих вітамінів ви знайдете в білому та червоному м’ясі, яйцях, бобових (сочевиця, квасоля), молочних продуктах, темних листових овочах, бананах, авокадо. Впливають вітаміни групи B на стан нервової системи та рівень енергії.
- Вимірювання кола талії. Всесвітня організація охорони здоров’я попереджає, що показники небезпечного для здоров’я кола талії становлять у чоловіків більше 94 см, у жінок – понад 80 см. Чим більше коло талії, тим вищий ризик розвитку хронічних хвороб, резистентності до інсуліну, виникнення підвищеного рівня холестерину та тиску, цукрового діабету, серцево-судинних захворювань, інсульту.
- Отримання нових знань. Вважається, що навчання – те, що допоможе тримати ваш мозок у тонусі.
- Контроль стану кровоносних судин. Особливо важливо це у випадку, якщо ви страждаєте на підвищений тиск і у вас високий рівень холестерину. Потрібно також звернути увагу на рівень цукру в крові. Усі ці показники можуть призвести до раннього старіння судин.
- Правильне харчування. Зокрема, потрібно дотримуватись середземноморської дієти. У цьому випадку рекомендується на день їсти не менше трьох порцій цільнозернових, на тиждень – не менше шести порцій овочів зеленого кольору. Щодня при цьому необхідно їсти фрукти, а ось рибу – мінімум двічі на тиждень, червоне м’ясо – менше двох разів на тиждень. Також щотижня потрібно з’їдати бодай три порції бобових, п’ять порцій горіхів. Сиру потрібно вживати менше порції на тиждень, а десерт чи випічку – рідше одного разу на тиждень. З олій рекомендується при приготуванні страв використовувати оливкову.
- Регулярний сон. Це допоможе зміцнити імунітет, покращити концентрацію та здатність до навчання, пам’ять, знизити ймовірність виникнення інфаркту та інсульту.
- Контроль стресу. Справа в тому, що через стрес мозок стискається і виникає атрофія всіх його функцій.
- Фізична активність на свіжому повітрі. Завдяки вправам, що посилюють кровотік, у ваш організм надходитиме більше кисню та поживних речовин, забезпечуватиметься краще харчування нервових клітин та ефективніше виводитиметься відходи. Наприклад, при виконанні аеробних вправ ваш мозок очищатиметься від речовин, що викликають хворобу Альцгеймера, вільних радикалів та інших шкідливих сполук.
- Відмова від хімічних речовин. Насамперед це алкоголь та цигарки. Але при зловживанні кави (та іншими напоями, що містять кофеїн), ліками та використанні засобів для чищення та засобів особистої гігієни, до складу яких входять шкідливі хімічні речовини, токсини теж можуть накопичуватися в мозку.