П’ятниця, 22 Листопада

Для багатьох 60-річчя — початок великих змін у звичному способі життя. Саме в цьому віці багато жінок вирушають на пенсію, починають звикати до нового розпорядку дня. Активності стає менше, людина все більше часу проводить удома: дивиться телевізор, читає книги, спілкується з рідними по телефону. Добре, якщо є онуки, а влітку ще й дача, які точно не дадуть розслабитися та занудьгувати.

— Із віком в організмі відбуваються суттєві зміни. Ми звикли вважати ці зміни негативними, чесно кажучи, не всі приємні. Але важливо пам’ятати, що старіння може бути легким, все залежить від способу життя та настрою людини, — каже доктор медичних наук Джейкоб Хаскаловичі.

Як змінюється організм після 60 років

Усі процеси в організмі сповільнюються, регенерація вже відбувається не так швидко. Тому після 60 у людини:

  • кістки стають більш крихкими;
  • м’язова тканина буквально тане з кожним роком;
  • зір та слух можуть погіршуватися;
  • шкіра обвисає або робиться дуже сухою;
  • суглоби стають жорсткими та болять;
  • починаються проблеми з пам’яттю та концентрацією уваги;
  • погіршується апетит та нюх;
  • складніше справлятися зі стресом та тривожністю.

— Люди старше 60 років повинні очікувати, що їхня шкіра стане більш крихкою, з’являться пігментні плями та телеангіектазії (невеликі розширені кровоносні судини на носі, підборідді, щоках та ногах). Також помітно знизиться апетит і спрага, що може призвести до ризику зневоднення та дефіциту поживних речовин. Психічно відбуваються зміни у короткочасній пам’яті, але довготривала пам’ять більш стабільна, доповнює дієтолог Ліза Річардс.

Ще одна важлива деталь: психіка з віком теж зношується та старіє. Так, людям похилого віку набагато складніше справлятися зі стресом, вони сильно переживають через будь-які тривожні новини, у них досить часто діагностують депресії та неврози.

Як уповільнити старіння

Щоб ви якомога довше почували себе добре і виглядали молодше, лікарі радять дотримуватися простих, але важливих правил:

  • Відмовтеся від шкідливих звичок. Найпоширеніша з них — куріння. Через сигарети у людини в рази підвищується ризик загострення хронічних захворювань, а з віком ще й збільшується ризик смерті від усіх причин. І так, робити це ніколи не пізно, навіть якщо ви палите вже 30 років.
  • Більше рухайтесь. На роботу ходити не треба, люди починають сидіти вдома. Малорухливий спосіб життя може призвести до великих проблем зі здоров’ям серця, втрати м’язової маси, ослаблення кісток, збільшення ваги та розладів психіки.
  • Слідкуйте за харчуванням. У раціоні має бути менше цукру та солі, але більше білка, складних вуглеводів та клітковини.
  • Не думайте, що інтимне життя залишилося у минулому. Після 60 років багато хто відчуває, що більше не може отримувати задоволення від сексуального життя, і це негативно впливає на їх самооцінку, стосунки. Але ж це міф. Немає жодних вікових кордонів, якщо з’явилися якісь фізіологічні проблеми, їх напевно допоможуть вирішити гінеколог чи уролог.
  • Намагайтеся мислити позитивно. Вчені вже давно виявили зв’язок між оптимізмом та довголіттям. Так, у людей, які люблять цей світ, рідше діагностують депресії та різні хронічні хвороби, їхні нейрони в головному мозку гинуть набагато повільніше, вони навіть виглядають краще. І що найважливіше, зменшується ризик появи деменції.

— Людський мозок пластичний, а це означає, що нові нейрони і нові нейросхеми створюються навіть у похилому віці, тому почніть добре ставитися до свого мозку та тіла. Це може позитивно позначитися на вашому настрої, рівні стресу та когнітивних здібностях, — підсумували лікарі.

Exit mobile version