П’ятниця, 22 Листопада

Згадати все і нічого не забувати пропонують людям похилого віку вчені з Бостонського університету в Массачусетсі. Для цього не потрібні таблетки чи дорогі операції, достатньо чотириденного курсу електростимуляції, яка покращить пам’ять на місяць.

Дослідження проводили на людях віком понад 65 років. Результати обнадійливі.

– Багаторазовий протягом кількох днів вплив слабким електричним струмом на мозок людей призводив до покращення пам’яті, яке зберігається на термін до місяця, — наводить результати один із авторів дослідження, когнітивний нейробіолог Роберт Рейнхарт.

До експерименту лікарів підштовхнули спостереження за довгостроковою та короткостроковою «робочою» пам’яттю. Виявилося, що їх контролюють різні частини мозку та різні механізми. Ставку зробили на довготривалу пам’ять. Для цього вчені стимулювали струмом дорсолатеральну префронтальну кору – вона знаходиться ближче до передньої частини мозку.

Щоб відновити і покращити «робочу» пам’ять, потрібно стимулювати нижню тім’яну частку, яка знаходиться глибше в мозку.

Метод отримав назву “транскраніальна стимуляція змінним струмом (tACS)”. Його випробували на 150 учасниках віком від 65 до 88 років.

– Необхідно було запам’ятати 20 слів, які вголос читали учасникам експерименту, – пояснили перебіг експерименту журналу Nature автори. – Стимуляція мозку тривала 20 хвилин.

Люди які пройшли серію з чотирьох сеансів стимуляції дорсолатеральної префронтальної кори, краще запам’ятовували слова з початку списку, таким чином вони виконували завдання, пов’язане з довготривалою пам’яттю. Друга група краще запам’ятовувала слова з кінця списку, оскільки у разі стимулювали внутрішню тім’яну частку.

– Показники покращувалися протягом чотирьох днів, а результати зберігали навіть через місяць, – пояснили вчені. — При цьому найбільше покращення пам’яті зафіксували у тих, хто спочатку мав найнижчі рівні загальної когнітивної функції. Була й група плацебо, у яких стимуляцію мозку імітували. Як виявилось, вона ніяк не впливала на покращення пам’яті.

Унікальність дослідження в тому, що у ньому брали участь люди старше 65 років, які реально можуть мати проблеми з пам’яттю. В інших подібних випробуваннях були задіяні молоді люди, які зберегли когнітивну функцію. До того ж, зазвичай стимуляцію проводили одноразово — вона не давала ефекту, на відміну від серії процедур.

Тепер tACS збираються перевірити на людях із хворобою Альцгеймера, яка також пов’язана зі зниженням когнітивної функції.

Exit mobile version