Субота, 28 Вересня

Мало яке гуляння обходиться без традиційного святкового атрибуту – спиртних напоїв. Алкоголь сам по собі є стресом для організму, але погане самопочуття після свята не завжди є наслідком надмірно випитої кількості алкогольних напоїв.

Шкоди організму завдає не лише алкоголь, а й певні продукти, якими прийнято закушувати та запивати міцні спиртні напої.

Солодкі десерти

Шоколад, цукерки та різноманітну солодку випічку небезпечно поєднувати не тільки з міцним алкоголем, але й з легкими спиртними напоями. 

Травна система влаштована таким чином, що насамперед починає розщеплювати компоненти, що містять глюкозу, а вже після цього переходить до переробки алкоголю. В результаті розщеплення спиртовмісних продуктів уповільнюється, а їх токсична дія на організм посилюється. 

Великі дози етилового спирту, які потрапляють у кров, не тільки посилюють сп’яніння, а й гарантують важке похмілля.

Мариновані закуски

Оцет, що міститься в маринованих продуктах, сам негативно впливає на шлунок і нирки. До того ж оцтова кислота уповільнює переробку спирту печінкою, що ще більше посилює токсичну дію алкоголю.

Жирна їжа

Салати з майонезом, м’ясні делікатеси та інші продукти з підвищеним вмістом жирів є звичайними стравами практично будь-якого святкового меню. 

Багато хто вважає, що жирна їжа є найкращою закускою, оскільки перешкоджає швидкому всмоктуванню алкоголю в кров. 

Однак такі продукти – це серйозне навантаження на шлунок та печінку, які й без того зазнають перевантаження під впливом спиртних напоїв. Результатом є не лише погане ранкове самопочуття, а й швидкі темпи зношування підшлункової та печінки.

Гострі страви

Продукти, що містять гострі спеції, сприяють подразненню слизової оболонки шлунка та забезпечують посилений приплив крові. 

Приблизно таку ж дію надають і спиртні напої, тому наступного ранку очікується печія і нудота.

Енергетики та кава

Будь-який спиртовмісний напій сприяє розширенню судин, тоді як енергетики та кава їх звужують. Результат – перепади тиску, нудота та тахікардія.

Газовані напої

Слизова оболонка під впливом вуглекислого газу починає прискореними темпами всмоктувати етиловий спирт. Сп’яніння настає дуже швидко і не виключено серйозного дискомфорту кишечника.

Exit mobile version