Ягоди — одні з основних джерел вітамінів, мінералів і поживних речовин, необхідні для профілактики та боротьби з різними захворюваннями. Наприклад, дослідження показали, що вживання продуктів з високим вмістом антоціанів (в основному чорниці та полуниці) може допомогти людям скинути вагу, знизити ризик серцево-судинної патології, цукрового діабету II типу і поліпшити пам’ять.
Заморожені ягоди приносять таку користь для здоров’я, як і свіжі. Однак зараз сезон, коли можна їсти ягоди «прямо з куща», тому важливо вміти відрізняти хороші ягоди від поганих.
Найчастіше при вживанні отруйних ягід виникають інтенсивні розлади травлення та неврологічні симптоми: нудота, блювання, діарея, запаморочення, судоми, нечіткість зору, утруднення дихання. Якщо протягом кількох годин після вживання ягід з’явилося нездужання, негайно зверніться до лікаря.
5 ознак отруйних ягід:
- Смак. Гіркий або мильний смак (якщо є якісь сумніви, не їжте!).
- Запах. Аромат мигдалю в деревних частинах чи листі, гіркий, кислий або будь-який неприємний і сильний запах – ознака неїстівної ягоди.
- Сік. Повинен насторожити безбарвний сік, особливо той, що чорніє при контакті з повітрям або сік молочного та незвичайного кольору.
- Зовнішній вигляд рослини. Уникайте тих рослин, які мають:
- блискуче листя, колючки, тонкі волоски або шипи;
- зонтикоподібні квіткові грона (схожі на мереживо);
- листя, що нагадує кріп, моркву або петрушку;
- Зовнішній вигляд плоду. Зазвичай у отруйних ягід яскрава глянсова поверхня, також неїстівні ті ягоди, які розташовуються в стручках і цибулинах. Білий, жовтий та зелений колір – у більшості випадків ці кольори вказують на отруйні ягоди.
Декілька порад:
- Пам’ятайте, що в разі сумнівів краще не ризикувати і не вживати незнайомі ягоди.
- Якщо немає досвіду у збиранні ягід, найкраще звернутися за допомогою до фахівця.
- Вивчіть літературу чи онлайн-ресурси, присвячені різним ягодам та його видам.
- Якщо бачите, як тварина їсть ягоди, це не означає, що вони є безпечними для людини.
- Якщо збираєтесь у похід, візьміть із собою книгу або електронну енциклопедію з назвами, картинками та описом ягід. Так ви зможете убезпечити себе та близьких.