Не сиди над книгою – очі зіпсуєш! Іди краще погуляй! – Скільки разів ми самі чули в дитинстві ці слова і як часто повторюємо їх своїм дітям! Тим часом, вони вірні лише частково: прогулянки на свіжому повітрі і справді допомагають зміцнити зір і навіть розгорнути розвиток короткозорості, а ось читання і йому подібні навантаження очі зовсім не псують. Здивовані? Розповідаємо докладніше!
Читання: виправдано!
Короткозорість або міопію лікарі називають класичною хворобою цивілізації: скажімо, корінні жителі півночі Канади зовсім не були знайомі з такою проблемою, а вже діти аборигенів не могли похвалитися таким же гострим зором. Кожна третя дитина в Європі страждає на короткозорість того чи іншого ступеня, а в Південній Кореї і зовсім 9 з 10 школярів змушені носити окуляри або лінзи. Чи багато вчаться? Довго сидять над підручниками та книгами? Версія логічна, але абсолютно неправильна. Результати опублікованого у 2007 році дослідження підтвердило: жодного прямого зв’язку між любов’ю до читання та розвитку короткозорості знайти не вдалося. Хто ж винен?
Більше повітря!
Залежність, яку змогли встановити автори дослідження, дивує: що менше часу дитина проводить на свіжому повітрі, то гірший її зір. Так, у Сеулі, де школярі в середньому проводять щодня на вулиці не більше години, короткозорі тією чи іншою мірою до 95% хлопчаків і дівчаток, а в Австралії, де іграм на свіжому повітрі присвячується три години на день, окуляри носять лише 17% хлопців. Здавалося б все логічно: чим більше часу дитина присвячує активним іграм на свіжому повітрі, тим менше в неї часу на читання, малювання та інші хобі, що вимагають напруження очей, і краще її зір. Але ні, знову не так, причина зовсім інша.
Більше дофаміну!
Секрет у спектральних особливостях сонячного світла. Воно містить хвилі саме того спектру, який активує дію дофаміну – того самого гормону «винагороди», який допомагає нам ставити цілі та досягати їх, а також робить нас активними та бадьорими. Виявляється, дофамін також є важливим для нормального функціонування наших органів зору: якщо його достатньо, очне яблуко зберігає свої нормальні розміри, не розширюється – і не відбувається розвитку короткозорості. Експеримент підтвердив: навіть щоденні 40 хвилин активного відпочинку на свіжому повітрі скорочують розвиток короткозорості на 25%. А якщо ви хочете досягти максимального ефекту, стежте за тим, щоб ваша дитина чи ви самі проводили на вулиці не менше трьох годин на день. І жодної моркви!