Неділя, 19 Травня

Цей екзотичний плід нетиповий для нашої місцевості, його привозять із тепліших, субтропічних регіонів. Він росте на фігових деревах, дозріваючи якраз до вересня-жовтня. Оскільки плід має солодкий смак, багато хто вважає його шкідливим для фігури та здоров’я, калорійним, тому виключають із раціону.

Насправді ж в інжирі чимало користі — небагато калорій, зате достатньо клітковини, корисних сполук і вітамінів. Середній плід вагою близько 40 грамів дає не більше 30 ккал, одночасно з цим поставляючи 8 грамів вуглеводів та 1 грам клітковини, масу вітамінів та мікроелементів.

У сушеному калорій на порядок більше

Фрукт має насичений солодкий смак, тому його використовують як самостійний десерт або додають до різноманітних страв. Вміст клітковини дозволяє насититися інжиром, з’ївши дуже невелику кількість. При цьому свіжий плід має невисоку калорійність. На 100 г продукту це приблизно 75 ккал. Зовсім інша річ — якщо це сушений плід, його калорійність набагато вища, вона становить уже 250 ккал. Тому охочим схуднути краще віддавати перевагу свіжим «цибулинкам».

Підтримати серце та вирівняти тиск

Інжир має багатогранний вплив на організм, що пов’язано з його багатим вітамінно-мінеральним складом у комбінації з антиоксидантами та харчовими волокнами. Так, високий рівень магнію та калію допомагає підтримати серце, особливо в період стресів, відновлення після інфекцій та на тлі судинних патологій.

Компоненти інжиру також допомагають у підтримці нормального артеріального тиску, знижують ризик розвитку тахікардій та тромбозів судин. За рахунок пектину та фіцину плід допомагає знижувати ризик виникнення інфаркту, знижує швидкість відкладення холестерину на стінках судин, може допомогти у зменшенні бляшок.

Для кісток та кишечника

В інжирі досить багато кальцію, який добре засвоюється організмом. Надходження цього мінералу важливе для підтримки достатньої щільності кісток. З віком вона поступово знижується, що загрожує остеопорозом. Інжир – це смачний і корисний спосіб поповнити запаси, особливо якщо ви погано переносите молочні продукти.

Клітковина – ще один найважливіший компонент інжиру. Її регулярне надходження в кишечник допомагає регулювати випорожнення і «підгодовувати» свою корисну мікрофлору. Ферменти, які містяться у свіжих «цибулинках», допомагають у лікуванні гастритів та відновленні після отруєнь, пригнічуючи ріст паразитів та патогенних мікробів у тонкій та товстій кишці.

Вивчається вплив на ракові клітини

Є дані про те, що компоненти інжиру можуть в експериментах пригнічувати зростання клітин пухлин. Листя та м’якоть плодів, а також інші частини фігового дерева містять високу кількість антиоксидантних сполук, які пригнічують активність вільних радикалів, що ушкоджують клітини.

Споживання інжиру може певною мірою захищати кишкову стінку від розвитку злоякісних процесів. В інших експериментах листя інжиру показало активність проти клітин раку шийки матки, печінки та товстої кишки, молочних залоз.

Для профілактики застуд та шкірних проблем

У багатьох країнах, де традиційно виростає інжир, його листя та плоди використовують для приготування різноманітного зілля від застуди та хвороб легень. Вживання свіжого або сушеного інжиру корисне при профілактиці ГРВІ та грипу, а якщо вже захворіли, плоди допоможуть швидше перевести сухий кашель у вологий і вивести мокротиння, оскільки мають відхаркувальний та протизапальний ефект. Вони корисні при бронхітах, пневмоніях, бронхіальній астмі.

Не менш корисні ці плоди людям, які страждають від сухості шкіри та постійної сверблячки, а також різних видів дерматиту. Компоненти плодів мають заспокійливий, протизапальний ефект.

Плюс до цього, цей солодкий плід містить у своєму складі цілу низку органічних кислот, які допомагають підвищити рівень енергії, покращити працездатність, підтримати сили та покращити сон.

Скільки у грамах?  

Однак все добре в міру. Немає поганих чи хороших продуктів, важлива кількість та якість. Все-таки, як і будь-який фрукт, інжир через наявність фруктози в плодах має порівняно високий глікемічний індекс. Його варто вживати в невеликому обсязі як перекушування або доповнення до звичного харчування, як десерт. Тоді з фрукта буде користь. Але якщо їсти інжир у великих кількостях, особливо за наявності цукрового діабету чи проблем із травленням, можливі й неприємні наслідки.

За добу варто їсти не більше 3-4 «цибулинок», це близько 100 г плодів. Якщо ж ми говоримо про сушений інжир, порцію урізаємо до 1-2 штук.

Будьте обережні при деяких хворобах

Обережно, дотримуючись міри, і відстежуючи реакції організму, варто вживати інжир за наступних проблем зі здоров’ям:

  1. цукровий діабет – у надмірній кількості інжир сильно підвищує глюкозу в крові.
  2. синдром подразненого кишечника та запалення слизової оболонки органів шлунково-кишкового тракту — може викликати діарею.
  3. алергія або індивідуальна непереносимість – за рахунок вмісту в плодах латексу може стати причиною перехресної підвищеної чутливості до продуктів та спричинити розвиток алергічної реакції.
  4. подагра – високий вміст щавлевої кислоти може сприяти загостренню.
  5. сечо-і жовчнокам’яна хвороба – підвищена кількість оксалатів може сприяти загостренню перебігу захворювань жовчного міхура або загострити стан пацієнта з камінням у нирках.

З чим поєднується, а з чим змішувати не варто

Корисніше їсти інжир після їжі, як і всі інші фрукти. Натщесерце не рекомендується тому, що вуглеводні продукти стимулюють швидкий викид інсуліну, а у людей зі схильністю до надмірної ваги і порушень вуглеводного обміну він сильно стимулює центр голоду, і до наступного прийому людина може з’їсти більше, ніж планувала. Тому ж інжир краще поєднувати з білковим компонентом – це горіхи, насіння, сир. Тоді глікемічний індекс продукту буде нижчим і продукт краще засвоїться.

Класичні та дуже вишукані поєднання інжиру – з сиром фета, прошутто, горгонзолою. Також дуже смачно додавати в салати, поєднуючи з різною зеленню та травами (шпинат, рукола, айсберг), заправляти оливковою олією та бальзамічним соусом.

Не рекомендується комбінувати інжир із іншими фруктами чи сухофруктами. Або якщо комбінувати, то рахувати кількість цих продуктів у сумі, тоді за поживною цінністю це буде рівноцінно.

Ще важливий момент: свіжий інжир слід вживати протягом 10 днів з моменту збирання, Бо коли плід перезріває, у ньому починається процес бродіння. Однак, щоб збільшити термін його придатності та поживну цінність, ви можете самостійно висушити плоди. Інжир можна вживати в сезон у свіжому вигляді, а також у вигляді сухофруктів у будь-яку пору року. Поживна цінність сушеного фрукта не поступається свіжому, але варто звернути увагу, що калорійність продукту буде вищою. Варення з інжиру – улюблені ласощі для багатьох, але не забуваємо, що додавання цукру та консервантів може переважити користь продукту.

Exit mobile version