Субота, 23 Листопада

Внутрішній будильник – це, звичайно, добре, але не коли він заведений на 2:30 ночі. А так буває, і потім ще лежи в темряві і намагайся заснути знову. Неприємно, правда?

Але просто «неприємно» — це півбіди і загрожує лише тим, що ви не спите, а вранці будете, як сонна муха. Лікарі попереджають, що такі нічні пробудження можуть бути ознакою проблем зі здоров’ям.

– Як правило, нічні пробудження нешкідливі і не означають безсоння, – каже психолог клініки Клівленда Алекса Кейна. — Можливо, у вас раніше була причина прокидатися в той час, наприклад, плач дитини. І тіло звикло до цього. Або це ваші власні циркадні ритми. Якщо ви потім легко засинаєте, проблеми немає.

У проблему це перетворюється, якщо після пробудження ви відчуваєте тривогу, занепокоєння чи розчарування. Значить різко активувалася ваша симпатична нервова система, реакція «бий та біжи».

– Коли так відбувається, мозок різко перемикається з режиму сну до режиму неспання, – пояснює експерт. — Серце б’ється швидше, тиск підскакує і знову заснути вже важко. Така реакція може призвести до повномасштабного порушення сну.

Друга причина регулярних пробуджень в той самий час — нічні апное, коли людина перестає дихати під час сну і прокидається від цього. Припустити апное можна, якщо, прокинувшись, ви відчуваєте, що вам не вистачає повітря, ви ніби задихаєтеся. Серед інших симптомів: хропіння, денна сонливість.

Недооцінювати апное не можна – це дуже серйозний розлад.

– Обов’язково зверніться до невролога або сомнолог, – каже доктор Кейн. — Якщо апное не вилікувати, воно може провокувати хвороби серця, ожиріння та діабет.

Прокинулися? Встаньте!

Що ви робите, якщо прокинулися вночі і не можете знову заснути? Швидше за все, крутитесь, крутитесь, рахуєте овець і покірно чекаєте, коли сон знову прийде. Лікар попереджає, що в нормі процес повторного засипання займає 15-20 хвилин. Якщо ж ви не спите довше, треба встати з ліжка.

– Наш мозок дуже асоціативний, – пояснює психолог. — Тобто, якщо ми довго лежимо в ліжку, але не спимо, мозок може співвіднести постіль із неспанням, занепокоєнням та місцем для роздумів. Якщо ви встанете, така асоціація буде зруйнована.

Тілу потрібен час, щоб заспокоїтись і знову відчути сонливість. Лікар Кейн радить не користуватися тим часом смартфоном, не перевіряти пошту і не думати про справи, щоб мозок не вирішив, що час прокидатися і працювати. Найкраще помедитувати, почитати щось нудне та глибоко подихати. А коли відчуєте, що сон повертається, можете знову лягти у ліжко.

Exit mobile version