Субота, 23 Листопада

У швидкому ритмі життя ми звикли чи не щодня виходити із зони комфорту і стикатися з нервовими ситуаціями. Здавалося б, з приходом карантину їх мало стати менше, але все виявилося інакше. Цілодобове перебування у чотирьох стінах, безперервна взаємодія з домочадцями, відсутність межі між віддаленою роботою та відпочинком – все це можна віднести до явних факторів стресу, які нашаровуються один на одного. А разом з ними в нашій голові накопичуються зайві, найчастіше негативні думки.

Медитація – відмінний спосіб їх позбутися і перервати замкнене коло напруженості. Але на цьому достоїнства східних практик не закінчуються.

Що таке медитація та навіщо вона нам потрібна?

Найчастіше ми стикаємося з думкою, що медитація — це вельми специфічне заняття, яке потрібне лише йогам і тим, хто всерйоз захоплюється духовними практиками. Насправді медитація давно перетворилася з високоморального напряму східної культури на зручне та практичне заняття, доступне кожному. Вона необхідна всім людям, особливо які перебувають у самоізоляції.

Медитація – це спостереження за собою та за своїми думками. Це усвідомлене їхнє переживання, вміння відокремити себе від емоційної складової і не ототожнювати зі своїми думками. Тому в умовах будь-якого хронічного стресу, а в них бувають усі люди, які мешкають у мегаполісі, ця практика дуже важлива. Вона допомагає нам на якийсь час, говорячи простою мовою, дати відпочити нашому мозку. Зупинити розумовий фон, що він генерує. Або з цим тлом розтотожнюватись і просто за ним спостерігати. Це допомагає відпочити, сфокусуватися, покращити концентрацію та увагу, розслабити нервову систему, дозволяє заспокоїтися та зосередитися.

Користь практик для організму та психічного стану

Під час практик відбувається повноцінне розслаблення організму, але в цей же час у ньому запускаються багато процесів, які впливають на фізичний та психічний стан людини, а також позначаються на фігурі. Розберемося, як позначаються на організмі регулярні медитаційні практики:

1. Впливають на мозкову активність та покращують психічний стан

Медитація позитивно впливає мозок. Результати численних досліджень довели, що мигдалеподібне тіло, яке відповідає за емоційні реакції, значно скорочується у розмірах у процесі практики. Це призводить до того, що людина стає більш врівноваженою і менш чутливою до подразників із зовнішнього середовища.

Крім того, медитація допомагає легше відпускати страхи, біль та образи, стимулює мозкову активність, підвищує рівень концентрації та уваги. А після практик обидві півкулі мозку починають працювати збалансовано – це привносить порядок у ваше життя.

2. Розвивають фантазію та здатність візуалізувати

Це пов’язано, знову ж таки, з урівноваженою роботою різних галузей мозку. Прийнято вважати, що люди з аналітичним і логічним складом розуму домінує ліву півкулю, а й у творчих натур — праве. Але ж і духовні практики можна віднести до «правопівкульних»: вони розвивають фантазію та здатність візуалізувати. Тому цілком можливо, що раніше далека від мистецтва людина розбудить у собі творчий потенціал.

3. Оздоровлюють організм зсередини

Деякі дослідження показали, що у людей, які приділяють медитації хоча б 15 хвилин на день, підвищився тонус блукаючого нерва, що з’єднує серце та мозок. Водночас в організмі знизився рівень кортизолу – гормону стресу. Ці два явища разом призводять до зменшення ризику інсульту і серцевого нападу. Крім цього, східні практики знижують рівень цукру в крові, що корисно для діабетиків, зміцнюють імунітет та уповільнюють процеси старіння в організмі.

4. Допомагають краще відчувати оточуючих

Медитація — це безцільне споглядання абстрактної точки у просторі. Під час практики увага має бути спрямована всередину вас самих. А ті люди, які приділяють достатньо часу вивченню власної природи, починають краще розуміти та відчувати оточуючих.

5. Позбавляють гострого відчуття болю

Так як практики впливають на мозкові процеси та психічний стан, вони вчать самостійно генерувати позитивні емоції, а також позбавлятися чи послаблювати негативні. Дивно, але коли людей з хронічним болем знайомили з навичками медитації, вони навчилися спокійніше переносити неприємні відчуття або зовсім відзначили зниження їхньої гостроти.

6. Допомагають схуднути

Схуднення безперервно пов’язане з метаболізмом. Стрес є величезною перешкодою на шляху до правильної роботи організму, а постійний нервовий стан здатний призвести до набору ваги. Тому для прискорення обміну речовин важливо навчитися розслаблятися, з чим допоможе справитися медитація. Також практики позитивно позначаються як сну, який вкрай важливий на шляху до ідеального тіла.

Коли найкраще медитувати?

Медитативні практики бувають різні, але для людей, які ведуть активний спосіб життя, вони найчастіше служать способом розслаблення, відновлення та позбавлення від непотрібних думок. Тому медитувати наш експерт рекомендує тоді, коли і мозок, і тіло будуть до цього найбільше готові або відразу після пробудження, або перед сном.

Експерти з медитації радять проводити практику одразу після пробудження, коли мозок ще розслаблений і перебуває у прикордонному стані між сном та неспанням. Цією практикою найкраще замінити нашу звичку з ранку заходити в гаджети, соцмережі, читати листи. Це те, що потрібно зробити відразу перед початком спілкування з навколишнім світом. Тобто робити медитацію для того, щоб наш мозок прийшов у заспокоєний стан і став захищеним від усіх думок, які через нього проходитимуть. Щоб ми могли зрозуміти, що не всі думки, які в нашій голові варто сприймати всерйоз і з ними ототожнюватися. Або практику можна робити перед сном, щоб розслабити нервову систему для кращого засинання, відключитися від усіх робочих процесів і дати тілу та мозку якісно відпочити.

Exit mobile version