Про шкоду цукру відомо багато. Про користь натурального меду теж. То може замінити один продукт на інший і справу з кінцем? Звучить чудово, але насправді все виявляється не так просто. І мед, і цукор — це продукти, багаті на вуглеводи, що складаються з двох моносахаридів — α-глюкози та β-фруктози. Вони містять однакову кількість калорій у перерахунку на один грам, швидко розщеплюються організмом та здатні викликати стрибки рівня цукру в крові. Переїдання будь-якого типу цукру несе певні ризики для здоров’я, включаючи ожиріння, підвищення артеріального тиску, хвороби серця та когнітивні порушення.
Переваги натурального меду як підсолоджувача очевидні. Цей унікальний продукт, вироблений бджолами з нектару квіткових рослин, має багато корисних властивостей, які немає в інших видів цукрів. І ВООЗ, і Міністерство сільського господарства США (USDA) рекомендують включення меду до щоденного раціону в кількості, що не перевищує 10% від загальної кількості калорій доданих цукрів — і ось чому.
Чим корисний натуральний мед
Мед має нижчий глікемічний індекс у порівнянні зі звичайним цукром, а це означає, що він не так швидко підвищує рівень глюкози у крові. Крім того, мед має більш насичений смак і більш виражену насолоду, так що його може знадобитися значно менше.
Відповідно до наукової роботи 2018 року, мед може містити слідові кількості необхідних вітамінів та мінералів, таких як калій, кальцій, цинк та вітаміни C, B1, B2, B3, B5 та B6. А зовсім свіже дослідження 2021 показало, що, коли при інфекціях верхніх дихальних шляхів хворі вживали мед, деякі симптоми, включаючи частоту і тяжкість кашлю, зникали значно швидше, ніж у групі, в якій не застосовували цей продукт. Доведено також антиоксидантні та антибактеріальні властивості меду. Речовини, що містяться в непереробленому (не піддавався тепловій обробці) меді, можуть мати протигрибковий та пребіотичний ефект, пише портал Medical News.
Але так само, як і з будь-яким продуктом, з медом діє правило: багато добре – також погано. І ось п’ять наслідків для здоров’я, з якими ви можете зіткнутися, якщо повністю заміните цукор медом і споживатимете його у значних кількостях:
1. У вас може підвищитись рівень глюкози в крові
Мед містить цукор та вуглеводи, причому у великих кількостях. Якщо вживати його понад добову дозу, що рекомендуються, рівень глюкози в крові може різко піти на підвищення. Особливу небезпеку цей продукт становить для людей з діабетом. Вживання меду їм під забороною, включаючи медову воду.
2. Мед може знизити кров’яний тиск
Вважається, що в малих дозах мед може знижувати тиск, тому при гіпотонії з ним потрібно бути обережнішим. А ось при надмірному вживанні цього продукту ефект буде оберненим і в довгостроковій перспективі це може вплинути на роботу серця.
3. Мед може призвести до проблем зі шлунком
Якщо ви страждаєте на запори, споживання меду може погіршити ситуацію. І навіть якщо з травленням у вас все нормально, підвищений вміст фруктози у продукті може уповільнити перистальтику. Крім того, любителі меду можуть зіткнутися з такими симптомами, як здуття живота, діарея та нудота.
4. Мед може сприяти збільшенню ваги
Якщо ви стежите за своєю вагою, то дуже важливо контролювати кількість споживаного меду. Високий вміст калорій, цукру та вуглеводів у цьому продукті можуть сильно похитнути ваші успіхи у схудненні.
5. Мед шкідливий для зубів
Зуб мед наносить не менше шкоди, ніж звичайний цукор. Згідно з Національною базою даних поживних речовин Міністерства сільського господарства США, близько 82% покупного меду складається з цукру, і навіть малої кількості продукту достатньо, щоб спровокувати карієс — за відсутності належної гігієни. А вже гігієна має бути дійсно ретельною, тому що видалити частинки липкого продукту, що міцно осів на емалі, не дуже просто.
То що вибрати – цукор чи мед?
Якщо вам важко без солодкого, і ви не входите до групи ризику через захворювання, що вимагають відмови продуктів, що містять глюкозу і фруктозу, то, звичайно, вибираючи між цукром і медом, перевагу краще віддати останньому. Але, пам’ятаючи про «побічні ефекти» надмірного споживання цього продукту, слід дотримуватися добових доз, що рекомендуються. Для натурального меду – це не більше 50 мілілітрів на день (але краще менше). За наявності алергічних реакцій на продукти бджільництва та хронічних захворювань потрібна консультація лікаря.