Неділя, 22 Вересня

Після кисню кремній другий за поширеністю елемент на землі. Він необхідний всім живим організмам, починаючи від бактерій, закінчуючи людиною. Кремній є у кожній клітині, оскільки він бере участь у метаболізмі, регулює засвоєння інших мікроелементів. Організм людини містить менше 10 грамів цієї речовини, причому вона переважно концентрується в лімфовузлах, великих судинах та сполучній, кістковій тканині, у шкірі та її придатках (це волосся та нігті).

Чим же такий важливий кремній і як визначити його дефіцит? Чим заповнити нестачу цієї речовини?

Кремній – мінерал краси та молодості

Кремній – це один із важливих мікроелементів в організмі людини. Він бере участь у:

  • процесах формування та функціонування кісткової тканини. Без достатньої кількості цієї речовини кістки гірше ростуть, менш еластичні та міцні, гірше зростаються, швидше старіють.
  • підвищенні зносостійкості та рухливості хрящової тканини (суглобів). Він надає хрящу гладкості та еластичності, покращує синтез колагену.
  • підтримці здоров’я шкіри, її активну регенерацію при ушкодженнях.
  • зростанні волосся, нігтів, повноцінної роботи сальних залоз. Це дозволяє підтримувати їх здоров’я та красу.

Сім грамів, без яких не прожити

Всього в організмі близько 7 г кремнію, переважно у вигляді ортокремнієвої кислоти в сполучній тканині. Ця кислота входить до складу колагену, глікозаміногліканів та їх білкових комплексів, які і формують каркас для сполучної тканини.

Крім цього іони кремнію виступають у ролі каталізаторів роботи остеогенних клітин, сприяють активному проникненню та засвоєнню кальцію та фосфору в кістковій тканині. Вони уповільнюють процеси реабсорбції, тобто виведення кальцію та фосфору з кісток, що буває при найпоширенішому захворюванні у літньому віці – остеопорозі.

Повинен надходити щодня

Добова доза кремнію у різних джерелах варіюється від 20 до 50 мг на добу. Це з тим, що дефіцитні стани, пов’язані з кремнієм та його роль організмі нині ще повністю вивчені. Серед ключових причин, чому нам може не вистачати кремнію, можна виділити:

  • Погана якість питної води, вживання надмірно очищеної, позбавленої корисних мінералів рідини.
  • Нестача клітковини.
  • Надлишкове надходження в організм алюмінію, приготування їжі в посуді із цього металу.
  • Активне зростання у дітей та підлітків.
  • Постійні фізичні навантаження, які призводять до стресу та перевтоми.

Крім того, нестача кремнію виникає при нераціональному харчуванні поряд із дефіцитом інших важливих мінералів – кальцію, фосфору, магнію, селену тощо.

Шкіра, кістки і не тільки

Основними ознаками дефіциту вважається:

  1. Погіршення стану шкіри (суха та вразлива).
  2. Ломкість волосся та нігтів. Такі прояви також пов’язані з тим, що кремній бере участь у засвоєнні та посиленні антиоксидантних властивостей вітамінів А, Е, С, які також впливають на стан шкіри, волосся і нігтів.
  3. Болючість суглобів, кісток.
  4. Погана переносимість фізичного навантаження, швидка втома.
  5. Проблеми з імунним захистом, часті застуди. Це пов’язано з тим, що кремній допомагає у формуванні колоїдних сполук, які беруть участь у нейтралізації бактерій та вірусів, що потрапляють на поверхню слизових оболонок.

Є дані про участь кремнію в реакціях нейтралізації та виведення солей важких металів (свинцю, ртуті), хлористих сполук, радіонуклідів.

Вода, їжа та повітря

Основними джерелами кремнію з їжі вчені вважають зернові культури, крупи, бобові, банани. Також кремній надходить в організм з питною водою (близько 20 мг на добу) та повітрям, що вдихається (до 15 мг на добу). Але такий спосіб надходження кремнію не є безпечним. В умовах мегаполісу та великої кількості виробничого пилу дефіцит кремнію у населення не спостерігається, але можуть виникнути такі стани як силікоз (пневмоконіоз, обумовлений впливом діоксиду кремнію).

Високим є ризик розвитку даного захворювання у людей, які працюють на ливарних виробництвах, металообробних та крем’яних виробництвах, у шахтарів, гірників. Захистити себе можна за допомогою засобів індивідуального захисту (респіратори).

Хто та як може визначити дефіцит?

Ознаки дефіциту кремнію не завжди виразні, багато в чому нагадують інші проблеми. Тому оцінити його нестачу можна за даними аналізів. Існує два види лабораторних аналізів для діагностики вмісту кремнію: концентрація у сироватці крові та рівень мікроелементу в сечі.

Такі види досліджень використовуються з метою діагностики дефіцитних станів, пов’язаних з кремнієм, в комплексній діагностиці силікозів, з метою контролю прийому препаратів і добавок, що містять кремній. Здати ці аналізи рекомендуються особам, які працюють в умовах підвищеного вмісту сполук кремнію, за підозри на дефіцит саме кремнію або відразу кількох речовин.

Exit mobile version