Неділя, 19 Травня

Результати випробувань нових ліків, які гальмують розвиток хвороби Альцгеймера, представили дослідники американської фармацевтичної компанії «Елі Ліллі та Ко» на міжнародній конференції в Амстердамі.

Вчені заявили, що препарат «Донанемаб» може уповільнити неминуче погіршення стану пацієнтів зі старечим недоумством приблизно на чотири-сім місяців при тривалості терапії у 1,5 роки. У дослідженні взяли участь майже 1800 добровольців віком від 60 до 85 років. Фармкомпанія заявила, що вже попросила схвалення препарату у регулюючих органів. Це означає, що пацієнти можуть розпочати лікування препаратом вже у 2025 році.

Поворотний момент чи чергова спроба

Усі попередні спроби вчених розробити ефективні ліки від Альцгеймера були спрямовані на боротьбу із накопиченням у головному мозку амілоїдного білка. Згодом він утворює бляшки, саме вони порушують функції мозку та призводять до когнітивних порушень, у тому числі втрати пам’яті. Але жодна розробка поки що не дала серйозних надій для пацієнтів із Альцгеймером. Препарати видають небезпечні побічні ефекти: крововилив у мозок (геморагічний інсульт), набряк мозку та інші.

Новий препарат – «Донанемаб» від «Елі Ліллі та Ко» теж націлений на амілоїд. Він працює, використовуючи імунну систему для видалення токсичних бляшок у головному мозку, які заважають взаємодії клітин мозку. Вводяться ліки внутрішньовенно. Терапія вимагає регулярного контролю стану мозку на КТ та МРТ.

Дослідження показали, що препарат особливо ефективний при лікуванні пацієнтів молодше 75 років на ранніх ранніх стадіях хвороби Альцгеймера: він уповільнює розвиток недоумства на 60%.

Але без побічних ефектів також не обійшлося. Вчені визнають, що у третини пацієнтів розвинувся набряк головного мозку. У ході експериментів троє пацієнтів померли, і ці смерті пов’язали з прийомом ліків і викликаною ними кровотечею.

Думки вчених про ліки проти Альцгеймера

«Це справді поворотний момент у боротьбі із хворобою Альцгеймера, і наука доводить, що хворобу можна сповільнити, — заявив доктор Річард Оклі, заступник директора з досліджень та інновацій благодійної організації Alzheimer’s Society. — У майбутньому хвороба Альцгеймера може стати хронічним захворюванням на кшталт діабету та астми. Люди навчаться жити з нею, маючи ефективні методи лікування, які дозволять знімати симптоми та вести повноцінний спосіб життя».

«Якщо ліки схвалять у Британії, то пацієнтам треба буде чесно говорити про те, які ризики вони можуть одержати через подібне лікування. Побічні ефекти дуже серйозні», – заявив професор Пареш Малхотра, голова відділення неврології в Імперському коледжі Лондона.

«Вважаю, дія „Донанемаба“ як потенційного препарату першого покоління дуже скромна, — заявила і доктор Сьюзан Кольхас із Центру дослідження хвороби Альцгеймера у Великій Британії. — Але ці результати ще раз підтверджують, що видалення амілоїдного білка з мозку може допомогти людям, які страждають на цю руйнівну хворобу, якщо вчасно почати їх лікувати».

Exit mobile version