Міцніше спиш — довше живеш. Це не просто приказка, а результат дослідження, яке провели вчені з Данії та США. Вони аналізували порушення сну та з’ясували, що збільшення їх числа стає предиктором, тобто способом прогнозування передчасної смерті.
Результати дослідження були опубліковані в журналі Npj Digital Medicine. За словами вчених, існує таке поняття, як «вік сну», який може не співпадати із реальним віком людини. Якщо ви добре і міцно спите всю ніч, а цикли швидкого і правильного сну змінюються адекватно, то «вік сну» буде на 10 років меншим за ваш справжній вік. Якщо ж у вас проблеми зі сном, то він постаріє раніше за вас.
Але повернемося до дослідження: у ньому брали участь понад 10,5 тисяч осіб у віці від 20 до 90 років. Поки люди спали, розумні машини зі штучним інтелектом, аналізували дані про їхній сон, включаючи чергування фаз швидкого та повільного сну. У результаті дослідники дійшли висновку, що якщо людина прокидається за ніч кілька разів і відразу моментально засинає (і навіть не пам’ятає про це вранці) — це найгірший варіант, який «передбачає» високий ризик смертності з будь-якої причини.
“Крім того, прогностичними параметрами смертності стало зниження ефективності дрімоти і скорочення фази швидкого сну, що супроводжується швидким рухом очей“, – сказано в дослідженні.
При цьому вчені наголосили, що різні порушення сну пов’язані з різними захворюваннями. Так, скорочення фази повільного або глибокого сну пов’язане з розвитком гіпертонії та серцево-судинними захворюваннями, а розлади швидкого сну – ранні попередники нейродегенеративних захворювань – синуклеїнопатій.
Вчені зазначають, що вік сну можна покращити, і тоді ризик захворювань знизиться. Серед способів, якими можна це зробити – сон у темному приміщенні, регулярні фізичні навантаження (головне, не вночі), дотримання режиму відходу до сну, а також пробудження та відмова від переїдання на ніч.