Неділя, 5 Травня

БЕРКЛІ, Каліфорнія. — Хороший нічний сон не може нічого зробити. Тепер нове дослідження підтверджує важливість якісного сну з віком. Дослідники з Каліфорнійського університету в Берклі виявили, що глибокий сон може захистити людей похилого віку від втрати пам’яті, пов’язаної з хворобою Альцгеймера.

«З певним рівнем патології головного мозку вам не судилося мати когнітивні симптоми чи проблеми з пам’яттю», — пояснює Жофія Завеч, докторант Центру дослідження людського сну Каліфорнійського університету в Берклі. «Люди повинні знати, що, незважаючи на наявність певного рівня патології, існують певні фактори способу життя, які допоможуть пом’якшити та зменшити наслідки».

«Одним із цих факторів є сон і, зокрема, глибокий сон», — продовжує дослідник в університетському релізі.

Раніше дослідження пов’язували поганий сон із швидшим накопиченням бета-амілоїдного білка в мозку, що є ознакою розвитку хвороби Альцгеймера. Однією з найбільш руйнівних частин цього стану є втрата пам’яті , пов’язана зі зруйнованими шляхами пам’яті, що може ускладнити виконання щоденних завдань.

Роки навчання, фізичної активності та соціальної активності широко називають факторами когнітивного резерву, які допомагають підтримувати розум людей у ​​гострому стані. Проблема з кращою освітою або більшою фізичною активністю полягає в тому, що їх нелегко змінити в подальшому житті, тому пацієнти не можуть швидко змінити ці фактори в старості.

Це змусило професора неврології Каліфорнійського університету в Берклі Метью Вокера поставити важливе запитання.

«Якщо ми вважаємо, що сон настільки важливий для пам’яті, чи може сон бути однією з тих частин, яких не вистачає в пояснювальній головоломці, яка точно розповість нам, чому двоє людей з однаковою кількістю порочної, важкої амілоїдної патології мають дуже різну пам’ять?»

«Якби результати підтвердили цю гіпотезу, це було б захоплююче, тому що сон — це те, що ми можемо змінити», — додає професор Вокер. «Це фактор, який можна змінювати».

Щоб дослідити це, команда залучила 62 літніх здорових дорослих без деменції з Когортного дослідження старіння Берклі. Учасники спали в лабораторії, а дослідники стежили за хвилями сну за допомогою електроенцефалографа (ЕЕГ). Команда також використовувала позитронно-емісійну томографію (ПЕТ), щоб виміряти кількість бета-амілоїдних відкладень у мозку учасників. Половина мала великі депозити, а інша половина ні. Після сну учасники повинні були зіставити імена з обличчями на основі пам’яті.

Дослідники виявили, що учасники з великою кількістю амілоїдних відкладень у мозку, які спали глибоко, показали кращі результати в тесті пам’яті, ніж ті, хто спав гірше, з таким самим рівнем відкладень. У тих, хто не мав відкладень, глибокий сон не дав жодної додаткової підтримки пам’яті.

«Подумайте про глибокий сон майже як про рятувальний пліт, який утримує пам’ять на плаву, а не про те, щоб пам’ять затягувала вага патології хвороби Альцгеймера », — говорить Вокер. «Тепер здається, що глибокий сон NREM може бути новою, відсутньою частиною в пояснювальній головоломці когнітивного резерву. Це особливо цікаво, тому що ми можемо з цим щось зробити. Є способи, якими ми можемо покращити сон навіть у літніх людей».

Хоча це дослідження було відносно невеликим, воно все ж вказує на те, що ми вже знаємо: якість сну має значення. Дослідження також прокладає шлях для потенційних довгострокових експериментів, які досліджують методи лікування покращення сну та їх вплив на когнітивні результати.

Висновки опубліковані в журналі BMC Medicine.

Exit mobile version