П’ятниця, 22 Листопада

Сюди відноситься і «ведмежа хвороба», коли ми нервуємо і шлункові болі на нервовому фоні. Вчені та лікарі давно зрозуміли: мікробіота кишечника відіграє ключову роль не тільки в травній, але й імунній системі. А також керує нашим настроєм.

Ми народжуємося з другим мозком, який знаходиться у нашому кишечнику. Це називається кишковою нервовою системою, яка тісно пов’язана із головним мозком. Між цими двома структурами існує прямий зв’язок, і інформація протікає двонаправленим чином від однієї до іншої.

Якщо зважати на такі тісні стосунки, не дивно, що здоров’я кишечника безпосередньо впливає на наш настрій. І навпаки, якщо ми злимось, нервуємо, засмучуємося — це насамперед відбивається на кишечнику. При цьому здоровий кишківник може знизити ризик серцевих захворювань, онкології.

То що щодо депресії? Нещодавно вчені провели експеримент: пересадили двом пацієнтам з депресією, яка не піддавалася звичайному лікуванню, фекальну мікробіоту (тобто примусово штучно відновили нормальний баланс кишкової мікрофлори).

Вже через 4 тижні у обох пацієнтів знизилися депресивні симптоми, причому без будь-яких побічних ефектів, – каже Сьюзан Трахман. Тобто склад мікробіоти кишечника у людей з депресією дійсно змінюється — шкідливих бактерій більше, ніж корисних.

Якщо так, тоді зрозуміло, чому здоров’я кишечника таке важливе для нашого гарного настрою і все частіше його називають «критично» необхідним для роботи мозку. З цього розуміння виникла ціла область під назвою «психологія харчування».

Як правило, у західних дієтах не вистачає клітковини. Це впливає на популяцію та різноманітність видів бактерій, які становлять мікробіом. І якщо змінити харчову поведінку, то можна скоригувати генетичну схильність до різних хвороб.

Що їсти, щоб бути веселим

У 2018 році The World Journal of Psychiatry опублікував результати дослідження, в якому вчені аналізували антидепресивні властивості їжі. У результаті вони отримали так звану антидепресантну харчову шкалу. У лідерах двостулкові молюски, такі як устриці та мідії, різні види морепродуктів, листова зелень, салат, перець та хрестоцвіті овочі.

ТОП продуктів-антидепресантів

  1. Морепродукти, крабове м’ясо, мідії
  2. Риба: оселедець, лосось, корюшка, тунець, мінтай
  3. Печінка
  4. Гарбуз
  5. Хрестоцвіті: цвітна капуста, кольрабі, капуста, броколі, брюссельська капуста
  6. Папайя
  7. Полуниця
  8. Свіжа зелень, у тому числі листя кульбаби, листові салати, шпинат
  9. Лимони
  10. Перець

Як «годувати» кишечник, щоб він був здоровим

  • Харчуйте різноманітно, у вашому раціоні має бути багато фруктів та овочів.
  • Їжте ферментовані продукти, такі як йогурт, квашена капуста та кефір. Це джерела хороших бактерій.
  • Їжте продукти з високим вмістом поліфенолів (рослинних сполук). Наприклад, мигдаль, зелений чай та темний шоколад. Це зніме запалення.
  • Обмежте штучні підсолоджувачі, які можуть вплинути на рівень цукру в крові і реакцію інсуліну, а значить негативно вплинути на біом кишечника.
  • Подумайте про додавання пробіотиків свій раціон.
Exit mobile version