Субота, 18 Травня

Нирки – це парний орган нашого організму, який виконує такі функції:

  • фільтрація – у нирках відбувається очищення крові з утворенням сечі;  
  • виведення рідини та токсичних речовин, що утворюються в процесі метаболізму (аміаку, сечовини, сечової кислоти);
  • підтримка водно-сольової рівноваги;
  • синтез гормонів – ренін, еритропоетин, кальцитріол (гормон вітаміну D).

Разом із сечоводами та сечовим міхуром нирки утворюють сечовивідну систему. У будь-якій частині сечової системи можливі серйозні проблеми, але зрозуміти, що нирки та сечова система пошкоджені не завжди просто. На які симптоми потрібно звернути увагу?

Найчастіші проблеми

Пієлонефрит і цистит – це інфекційні захворювання, при пієлонефриті уражається чашково-лоханкова система, а при циститі – сечовий міхур.

Сечокам’яна хвороба викликає порушення обмінних процесів в організмі з утворенням каменів (конкрементів) у нирках.

Гломерулонефрит – серйозне аутоімунне захворювання, з ураженням клубочків нирки. Коли порушується робота нирок, можуть з’явитися неприємні симптоми.

12 ознак проблем із нирками

Набряки виникають внаслідок затримки рідини в організмі, локалізуються переважно на обличчі, руках, ногах. При цьому шкіра стає блідою, прохолодною на дотик. У важких випадках набряки можуть наростати до набряку всього тіла — анасарки. 

Біль при сечовипусканні може виникнути:

  • при запальних захворюваннях нирок та сечовивідних шляхів,
  • за наявності каміння або піску в нирках.    

Часті позиви до сечовипускання більше 10 разів на добу, також вказують на запалення нирок та сечовивідних шляхів. При цьому сеча може бути каламутною з великою кількістю різних включень (солі, злущений епітелій) з домішками крові.

Біль у ділянці нирок характерний для пієлонефриту та сечокам’яної хвороби. При захворюванні нирка збільшується у розмірі, її капсула розтягується, що супроводжується больовим синдромом. Біль може поширюватися в живіт, пахвинну ділянку, в ногу. При запальному процесі в нирках біль тупий, постійна. При каменеутворенні біль, навпаки, гострий, інтенсивний, нападоподібний.

Поліурія – виділення великого обсягу сечі, понад 2 літри на добу.

Олігурія – зменшення добового об’єму сечі менше 500 мл при нормальному споживанні рідини. Може бути симптомом гострої чи хронічної ниркової недостатності.

Анурія  – відсутність сечовипускання, обсяг сечі становить не більше 50 мл на добу. Це загрозливий для життя стан, що свідчить про ниркову недостатність.

Головний біль приєднується внаслідок розвитку інтоксикації за рахунок затримки в організмі рідини та шкідливих речовин (азотистих основ, сечової кислоти). Крім головного болю можуть виявлятися й інші симптоми інтоксикації: слабкість, млявість, сонливість, м’язові та суглобові болі.  

Гарячка до 38 градусів і вище. Для гострого запалення (пієлонефриту, циститу) характерне підвищення температури до 38 градусів і вище. Температурні свічки зазвичай виникають увечері, а вранці температура знижується до нормальних значень.

Озноб часто супроводжує лихоманку, може бути досить сильним і натомість високої температури. При зниженні температури тіла до нормальних значень озноб змінюється проливним потом.

Блювота буває нечасто, зазвичай, у пацієнтів з наявністю каменів у нирках або з гострим запаленням на тлі високої температури.

Підвищення артеріального тиску притаманно гломерулонефриту, у якому уражаються клубочки, ниркова тканина поступово заміщається фіброзною, і нирка зменшується у вигляді. Протягом хвороби порушується баланс вироблення гормонів реніну та ангіотензину, внаслідок чого з’являється артеріальна гіпертензія.

Exit mobile version