П’ятниця, 22 Листопада

Часом усі з нас почуваються втомленими. Але в чому різниця між звичайною втомою та втомою як ознакою захворювання? Пояснює Наташа Йейтс, доцент Університету Бонда та лікар загальної практики.

Насправді втома – суб’єктивна. Те, що буде цілком нормальним для однієї людини, може виявитись симптомом хвороби для іншої. Нещодавнє дослідження, проведене в Ірландії, показало, що на втому скаржаться 25 відсотків пацієнтів.

Взагалі при визначенні того, яка саме у вас втома, потрібно запитати себе: «Чи заважає мені втома виконувати повсякденні справи і займатися тим, що подобається?». Якщо відповідь “Так”, то потрібно розібратися з цим детальніше.

Є кілька причин, чому ви можете відчувати втому. Серед них – проблеми зі сном (неякісний сон, коли людина не прокидається відпочилою), прийом алкоголю, депресія, синдром хронічної втоми. Ще людина може почуватися втомленою при захворюваннях, пов’язаних із щитовидною залозою, низькому рівні заліза, цукровому діабеті, хворобах нирок, серця та ін. Втома буває за наявності багатьох хвороб, але після одужання вона повинна пройти.

Рівень утоми можна визначити за допомогою двох тестів. Це шкала сонливості Епворта та шкала STOP-BANG. Але навіть якщо ці показники у вас в нормі, все одно є ряд ознак, за яких варто звернути увагу на втому. Наприклад: якщо ви почуваєтеся надто втомленим, щоб займатися спортом; якщо ви почуваєтеся надто втомленим, щоб зустрічатися з друзями, займатися улюбленою справою і навіть виходити на вулицю; якщо ви постійно переставляєте будильник, тому що не почуваєтеся відпочившим; якщо ви регулярно спите перед телевізором; якщо ви весь день думаєте про те, щоб швидше лягти спати.

Терміново потрібно звернутися до лікаря загальної практики, якщо ви, крім перерахованих вище ознак, відчуваєте щось із цього: задишка, незрозуміла втрата ваги, періодичні напади лихоманки, кровотеча ясен, кровотеча з кишечника, біль у суглобах чи набряки, а також інші нові симптоми.

Також не можна забувати, що втома може бути викликана не проблемами зі здоров’ям, а неправильним балансом між відпочинком та роботою.

Exit mobile version