Субота, 23 Листопада

Азіатська дієта містить рис як основне зерно, що становить майже 90% світового споживання рису. Відомо, що коричневий рис, зокрема, має ряд переваг для здоров’я. Як регулярне доповнення до дієти, воно може допомогти зменшити масу тіла, знизити рівень холестерину та придушити запалення. Здатність коричневого рису нейтралізувати активні форми кисню та запобігати пошкодженню клітин є життєво важливою для багатьох його впливів на здоров’я. Хоча попередні дослідження показали, що антиоксидантні сполуки в коричневому рисі можуть захистити клітини від окислювального стресу, знання про те, яка основна сполука сприяє цим корисним властивостям, довго залишалася загадкою.

У недавньому дослідженні під керівництвом професора Yoshimasa Nakamura з Вищої школи навколишнього середовища та біологічних наук Університету Окаяма дослідники з Японії визначили циклоартенілферулат (CAF) як основну «цитозахисну» або захищаючу клітини сполуку в коричневому рисі. CAF є унікальною сполукою завдяки своїй гібридній структурі. Як пояснює професор Накамура, «CAF є гібридною сполукою поліфенолу та фітостеролу, і очікується, що він буде потужною біоактивною речовиною з різними фармакологічними властивостями, такими як антиоксидантний ефект і ефект зниження рівня жиру в крові».

Дослідження, опубліковане 3 січня 2023 року в Міжнародному журналі молекулярних наук, було співавторами Хонг’яна Ву з Даляньського політехнічного університету та Тошіюкі Накамури з Вищої школи екології та біологічних наук Університету Окаяма. У ньому дослідники надають докази антиоксидантних властивостей CAF, демонструючи, що він може захищати клітини від стресу, викликаного перекисом водню.

Хоча перекис водню є побічним продуктом метаболічних процесів клітини, аномальна кількість сполуки може бути токсичною для клітин і викликати незворотні пошкодження. Обробка клітин CAF підвищила їх стійкість до токсичного стресу, індукованого перекисом водню. Крім того, CAF забезпечував кращий захист від стресу, спричиненого перекисом водню , порівняно з альфа-токоферолом і гамма-токоферолом, двома іншими відомими антиоксидантними сполуками , які раніше вважалися основними факторами антиоксидантної здатності коричневого рису.

Згідно з оцінками дослідження, кількість CAF у цільному зерні коричневого рису в п’ять разів перевищує кількість інших антиоксидантних сполук, які містяться в коричневому рисі. Крім того, CAF підвищує концентрацію гемоксигенази-1 або HO-1, ферменту, який сприяє виробленню антиоксидантів. «Ми продемонстрували тут, що CAF значно підвищив рівень мРНК HO-1, маломолекулярного ферменту, що виробляє антиоксиданти, у концентраціях, подібних до тих, які необхідні для цитопротекторних ефектів у стійкості до окисного пошкодження», — пояснює професор Накамура.

Дослідники далі досліджували цей механізм дії за допомогою експериментів, де блокування активності HO-1 за допомогою інгібіторів значно знижувало антиоксидантний ефект CAF. Велика кількість і унікальний механізм дії є доказом того, що CAF є основним антиоксидантом у коричневому рисі.

Завдяки цьому дослідженню дослідники не тільки розкрили секрет користі коричневого рису для здоров’я , але й виявили компонент, який головним чином відповідає за ці переваги. Це дозволить використовувати CAF у розробці кращих нових добавок і харчових продуктів, орієнтованих на здоров’я споживачів. Професор Накамура каже: «Наше дослідження може допомогти в розробці нових функціональних харчових продуктів і добавок, заснованих на функціональності CAF, таких як нутрицевтики на основі CAF».

Exit mobile version