Субота, 23 Листопада

Зайва вага разом з небажанням активно рухатися змушують нас шукати оптимальні варіанти: як позбавитися кілограмів без занять спортом. Багато хто вибирає екстремальні дієти, не звертаючи уваги на небезпеки, які в них таяться. А лікарям потім доводиться розбиратись із наслідками.

Так, у США до лікарні потрапила 42-річна жінка, яка скаржилася на задишку, запаморочення, сильний біль у попереку, лівій сідниці та лівій нозі. Дуплексне сканування показало, що у глибоких венах лівої ноги утворився великий кров’яний потік – тромб. Ще трохи і почалася б гангрена, яка неминуче призвела б до ампутації.

Пацієнтці пощастило: лікарі встигли провести тромболізис – процедуру введення безпосередньо в тромб ліків, які його розчиняють. Ногу вдалося врятувати. Залишилося з’ясувати, що спричинила таку швидку закупорку судин.

Результати виявились настільки дивними, що їх навіть опублікували в авторитетному журналі Lancet. Лікарі зробили висновок, що каталізатором освіти згустку став… грейпфрут. Зазвичай у раціоні жінки його було небагато, але за 3 дні до того, як потрапити до лікарні, вона сіла на жорстку грейпфрутову дієту.

Як пояснили медики, які спостерігали пацієнтку, у неї була трохи надмірна вага. При цьому вона не курила та практично не вживала алкоголь. Щодня вона приймала ліки для щитовидної залози, а також протизаплідні таблетки із низькою дозою гормонів. А напередодні 1,5 години провела, сидячи у машині.

«Раніше вона рідко їла грейпфрут, але останні 3 дні з’їдала по 225 грамів (приблизно половинка грейпрфуту) щоранку».

У сукупності ці фактори справді можуть провокувати тромбоз глибоких вен. Але лікарі схиляються до думки, що каталізатором став саме грейпфрут. Його сік блокує дію ферменту CYP3A4, що у свою чергу розщеплює гормон естроген. І все разом це призводить до підвищення рівня згортання крові.

– Грейпфрутовий сік розщеплюється дуже повільно, – цитує лікарів видання Daily Express. — Тобто, якщо його пити щодня, вийде накопичувальний ефект. У результаті на третій день дієти рівень естрогенів у пацієнтки був набагато вищим за норму і це сприяло утворенню тромбу.

Звичайно, медики не говорять про те, що треба терміново переставати їсти грейпфрути. Вони лише попереджають, що у всьому потрібне почуття міри.

– Це дуже незвичайний випадок, – каже головний гематолог Національної служби охорони здоров’я Великобританії доктор Тревор Баглін. — Можливо, грейпфрут справді посилює «тромбоутворюючий» ефект протизаплідних таблеток за наявності генетичної схильності. Але висновок треба зробити інший: варто уникати будь-яких екстремальних дієт, тому що вони можуть мати непередбачувані наслідки.

Exit mobile version