П’ятниця, 18 Жовтня

Здавалося б, ну яка різниця: народилися одночасно, отже, двійнята, але ні. Цілком можливо, що це просто близнюки. Спробуємо розібратися, в чому ж різниця.

У медичній термінології використовують поняття однояйцеві та різнояйцеві близнюки. Близнюки – це дві і більше дитини, які разом росли в утробі матері і практично одночасно з’явилися на світ. Двійнятами прийнято називати різнояйцевих близнюків, а однояйцевих близнюків – просто близнюками.

Ось що їх розрізняє:

  • Двійнята можуть бути як однієї статі, так і різних статей. А ось близнюки завжди лише одностатеві.
  • Близнюки завжди ідентичні. Їх дуже складно розрізнити зовні, особливо стороннім людям. У них та сама група крові, однакові захворювання і повна портретна подібність. А двійнята виглядають як рідні брати і сестри, ніби вони народилися в однієї мами, але в різний час.
  • Близнюки з’являються на світ приблизно 1 раз на 4 тисячі пологів. Двійнята – частіше явище, раз на 1000 пологів.
  • Для зачаття близнюків потрібна лише одна яйцеклітина, а двійнят — дві різні яйцеклітини.

При зачатті в пробірці шанс народити двійнят збільшується. Також ймовірність народження двійні підвищується у жінок, які тривалий час перед зачаттям приймають гормональні контрацептиви.

Близнюки з’являються з однієї яйцеклітини, для запліднення якої потрібен лише один сперматозоїд. Потім вона, з невідомих наук причин, ділиться на дві частини. Внаслідок цього утворюються генетичні копії. Кожна з клітин розвиватиметься у самостійний зародок.

Бачною відмінною рисою вже народжених малюків є їхня «схожість» один на одного. Близнюки завжди схожі, двійнята — ні. З медичної точки зору, все трохи складніше. У медицині немає поняття – двійнят і близнюків, є поняття монохоріальної та дихоріальної двійні. А різниця у тому, як відбувається запліднення.

Дихоріальна двійня виявляється у тому, що в кожного ембріона формується своя плацента та амніатичний мішок, отже, кожен з малюків має своє місце в утробі та харчується зі своєї плаценти. З лікарської точки зору це є благополучнішим для народження здорових малюків.

При монохоріальних двійнятах обидва ембріони розвиваються в одному зародковому мішку і завжди мають загальну плаценту, що, в деяких випадках, ускладнює розвиток вагітності і виникає ряд ускладнень.

Дітки з монохоріальних двійнят найчастіше генетично ідентичні, однієї статі і дуже схожі одна на одну, називають їх близнюками. Що стосується дихоріальних двійнят, тут діти можуть бути як одностатеві, так і різностатеві, і ніяк один на одного не схожі.

Двійнята частіше народжуються у жінок віком від 30 до 40 років

Двійнята ж розвиваються з двох яйцеклітин, запліднених сперматозоїдами. Вони навіть можуть мати різних батьків. Це відбувається через те, що в поодиноких випадках при овуляції з яєчника жінки виходять дві яйцеклітини, хоча зазвичай виходить лише одна. З цієї причини в сім’ї народжуються різнояйцеві близнюки або двійнята.

Отже, близнюки – це природні клони, які мають ідентичну зовнішність, характері і навіть спадкові захворювання. Вони не можуть бути різних статей. А двійнята – це брати чи сестри чи брат із сестрою, які мають подібності та відмінності, якби вони народилися не одночасно, а в результаті різних вагітностей від однієї матері.

Вчені Вашингтонського університету провели низку досліджень щодо тривалості життя однояйцевих близнюків. Виявилося, що близнюки-чоловіки на шість відсотків живуть довше за своїх однолітків, а жінки випереджають їх на десять відсотків.

Цікаво, але інші дослідження торкнулися і матерів близнюків. Так, біологи з університету Юти з’ясували, що у жінок, які народили двійню, тривалість життя вище практично на вісім відсотків, ніж у інших, які народили одного або кількох дітей з перервами.

Exit mobile version