Капуста є основою для традиційних рецептів у всьому світі. В Азії та Європі існують власні легенди про походження, але відомо, що ще будівельники Великої китайської стіни отримували на обід капусту. Цілющі якості у кислої капусти відзначав капітан Джеймс Кук: моряки з її допомогою набували імунітету проти цинги.
В даний час квашену капусту можна купити в магазині, але домашня закуска залишається гордістю кожної господині. У їжу вибирають добротні качани з щільним здоровим листям. Їх можна варити, запікати, шаткувати на пироги або квасити. Квашена капуста є цінним джерелом вітамінів. Саме той випадок, коли овоч в обробленому вигляді набагато корисніший.
Користь квашеної капусти
У народній медицині тарілка соковитої квашеної капусти вважається ефективним засобом проти нудоти.
Справляється капуста із синдромами похмілля та токсикозу. Допомагає відновити сили під час застуди. Капуста також використовується в косметології – у масках для обличчя та рук із різними добавками.
Вітамін U у квашеній капусті попереджає появу виразки травного тракту, а вітамін C зміцнює імунітет та сприяє регенерації організму на клітинному рівні. В результаті бродіння виходить молочна кислота – джерело пробіотиків.
Корисний склад квашеної капусти:
- Пробіотики;
- Клітковина;
- Залізо;
- Бурштинова кислота;
- Фолієва кислота;
- Нікотинова кислота;
- Кальцій;
- Магній;
- Калій;
- Йод;
- Марганець;
- Мідь;
- Натрій;
- Фосфор.
- Вітамін C;
- Вітамін K1;
- Вітамін A;
- Вітамін P;
- Вітамін U;
- Вітаміни групи В (В1, В2, В3, В6, В12).
Капустяний розсіл очищає організм від шкідливих токсинів. Тартронова кислота у рідині перешкоджає поширенню жирових відкладень. Квашену капусту корисно вживати для схуднення, але не варто захоплюватися цією стравою. У народній медицині капустяний сік, навпаки, рекомендується для підвищення апетиту.
Після закваски капуста стає продуктом із негативною калорійністю. На засвоєння капусти організму потрібно більше калорій, ніж в ній міститься. Такі ж властивості має і селера.
Шкідливість квашеної капусти
Квашена капуста не підходить людям із збільшеними показниками кислотності шлункового соку. У зону ризику потрапляють і ті, хто має такі хвороби, як ниркова недостатність, гіпертонія, виразка шлунка чи проблеми із підшлунковою залозою.
Важливо обмежувати одну порцію квашеної капусти на 150-200 грамів, а ще не ставити її на стіл після сьомої вечора. Запобіжні заходи необхідні через високий вміст солі в продукті. Якщо про це забути, можуть з’явитися набряки. Велика порція капустяного розсолу загрожує розладом шлунка. Любителям квашеної капусти варто частіше перевіряти організм на наявність сечокам’яної хвороби.
У будь-якому випадку необхідно ретельно промивати листя капусти перед приготуванням. Усередині можуть ховатися дрібні комахи або гнилизна.
Поради щодо приготування квашеної капусти
Квашення капусти відбувається шляхом бродіння в природному процесі. Оцет і цукор додаються тільки якщо потрібно надати страві гостроти. Таку капусту ставлять на святковий стіл до алкогольних напоїв, але в цьому випадку вона втрачає корисні властивості.
Необов’язково перемішувати капусту тільки з морквою та журавлиною. У страву нерідко кладуть яблука, різні трави, часник, олію і навіть корицю.
На одну бочку йде приблизно 8 кг капусти.
У домашніх умовах капусту можна заквасити у малій тарі з герметичною кришкою. У такому разі капусту спочатку складають під утяжувачі у відра, а потім щільно набивають у банки. Потрібно насипати зверху дві столові ложки солі та підлити прохолодної води. Банки зберігають у тазі до появи розсолу. Потім розсіл слід додати, знову закрити банки та прибрати на холод, наприклад, на балкон.
Як обтяжувач можна використовувати звичайний поліетиленовий пакет з водою.
Готова квашена капуста має світлий розсіл із приємним запахом. Листя стає білим або бурштиновим, хрустким і соковитим. Перед зберіганням готової закуски обтяжувач прибирати не потрібно, достатньо зменшити його вагу.
Термін зберігання квашеної капусти – 8 місяців.