Середа, 25 Вересня

Зовнішність, навички, уміння, здобутки, гідності, риси характеру — з усього цього, наче пазл, складається наша самооцінка. Викинути шматочок, і картинка не зійдеться: людина вважатиме себе негарною, дурною, злою і так далі.

Якщо ж із самооцінкою все гаразд, людина навіть невдачі проживатиме конструктивно, не впадаючи у тривожність чи депресію. Отже, її треба прокачувати. Але як?

“Я погана і нічого не можу”

За словами психологів, на нашу самооцінку впливають три основні чинники. Насамперед це установки, які йдуть з дитинства — не лише від батьків, а й від вчителів, інших дорослих і навіть однокласників. Важливо, як вони реагували на ваші вчинки, досягнення та невдачі.

«Якщо у школі вас лаяли за двійки і не хвалили за п’ятірки, мозок починає фокусуватися лише на невдачах: „Я нічого не можу, у мене нічого не виходить“. Якщо ж, навпаки, вас хвалили за досягнення та підтримували в період невдач, це підживлює переконання, що все вийде».

Другий чинник – особистий досвід. Так, життя не стежка з пелюсток троянд, трапляються і колючки. Але як ви реагуєте, якщо щось не виходить із першого разу? Буває, що переконуєтесь у своїй нікчемності. І самооцінка летить у тартарари.

Третій момент, який усе псує, — порівняння, хай навіть із кимось знаменитим, талановитим, значущим. Що ж, у вас немає жодних своїх переваг, ви запам’ятовуєтесь лише схожістю? Як після такого вірити у себе.

Як підняти самооцінку – 9 важливих кроків

1. Відокремити свої установки від чужих

Впевнені, що у вас купа негативних якостей? Виписуйте все! А тепер уважно перечитайте цей перелік і постарайтеся згадати, чому ви такої думки про себе.

Хто вклав вам у голову, що ви нерішучі, повільні, ліниві, невдачливі, негарні, зрештою? Чи вірите ви в це самі чи змирилися з повішеним на вас «ярликом» і відповідаєте йому? Чи були ситуації, які справді підтверджують ці установки? Відповівши на ці три питання, ви майже напевно здивуєтеся, наскільки ваша невпевненість у собі не збігається з реальністю.

2. Розвивати навички комунікації

Вчіться відстоювати свої межі та інтереси. Спілкуйтесь із позитивними людьми. Оточіть себе тими, хто вас підтримує, надихає, приймає такою, якою ви є.

3. Практикувати самоприйняття

«Самоприйняття – це коли ви чітко розумієте, які у вас є зони зростання та сили, – кажуть психологи. — Причому не тільки розумієте, а й умієте ними користуватися залежно від ситуації».

Експерти радять виписати свої сильні сторони та підкріпити їх аргументами. Наприклад: боюся виступати перед великою аудиторією, але одного разу блискуче захистив доповідь. Ви побачите, як багато у вас сил і талантів, про які ви часом забуваєте.

4. Ставити нові цілі та завдання

Саме вони дозволяють вам рухатись, розвиватися, рости. Досягши поставленої мети, ви отримаєте найпотужніший заряд упевненості у собі.

5. Не знецінювати свої досягнення

Всі ми любимо казати: «Ой, та мені було легко». Але не цього разу! Ви докладали зусиль і тепер вам потрібно їх оцінити: що було зроблено, наприклад, рік тому, що ви представляєте сьогодні. Обов’язково все записуйте: коли ви свої досягнення на папері, у вас з’явиться опора для самооцінки.

6. Не порівнювати себе з іншими

Про що ви думаєте, коли бачите у соцмережах чийсь «успішний успіх»? Намагаєтеся зрозуміти, чому такого немає у вас? Але ж ви не знаєте, який шлях уже пройшла людина, як довго вона йшла і що там «за кадром».

«Ви зараз перебуваєте на початку свого унікального шляху. Порівняння призведе до руйнування самооцінки та не допоможе виринути з цієї ями».

7. Дозволити собі (та іншим) бути неідеальними

Ніхто не ідеальний – це важливо розуміти. Коли ви зможете прийняти цей факт, перестанете чекати від інших людей, що вони дати вам не можуть. А отже, не буде ні образ, ні самокопання — що не так? Все так, з вами все гаразд — ви ні до чого. Просто життєва позиція людини відрізняється від вашої. І це не привід для приниження самої себе.

8. Займатися спортом

На користь фізичної активності є два аргументи. По-перше, зміцнювати імунітет та отримувати свою дозу гормонів щастя. По-друге, милуватися відображенням у дзеркалі і переконуватися у своїй неповторності.

9. Дбати про себе

Робити те, що приємно саме вам, — ось що важливо для самооцінки. Бажаєте йти на виставку? Ідіть! Бажаєте купити собі м’який зручний матрац? Ми лише за! А ще не забувайте говорити собі приємні слова, підтримувати свою цінність у своїх очах.

«Коли ви проведете повний аудит себе, ви побачите, наскільки ви прекрасні та сильні. І це буде найкращою „дорожньою картою“ для зміцнення вашої самооцінки».

Exit mobile version