Субота, 23 Листопада

Вчені виявили нейтронну зірку із рекордно малою масою. Статтю про це опубліковано в Nature Astronomy.

Нейтронна зірка – це космічний об’єкт із екзотичної (для людей) матерії. Її оточує тверда оболонка з електронів та ядер атомів, а всередині знаходиться матерія, що складається з нейтронів – вироджений Фермі-газ неймовірної густини. Нейтронні зірки утворюються в результаті вибухів наднових, якщо маси вихідної зірки недостатньо для перетворення на чорну діру.

У ході спостереження за залишками наднової HESS J1731-347 Андреа Сантанджело з Інституту астрономії та астрофізики у Тюбінгені та його колеги відкрили найлегшу таку зірку серед усіх відомих. Вона віддалена від Землі на 8,15 тис. світлових років і розташована у сузір’ї Зміїносця. Астрономи почали спостерігати за HESS J1731-347 після того, як вони виявили, що це скупчення газу та пилу виробляє періодичні рентгенівські імпульси, чия потужність надзвичайно сильно коливалася. Це наштовхнуло їх на думку, що всередині залишків наднової може ховатися молода нейтронна зірка. Після цього залишки спалаху досліджували за допомогою безлічі телескопів.

Виявилося, всередині хмари розташовуються два об’єкти — зірка на пізньому етапі існування та нейтронна зірка діаметром 10,4 кілометра. Її маса при цьому дорівнювала 0,77 сонячної, що на 60-70% нижче цього показника для інших нейтронних зірок. Це вважається аномалією, і, можливо, астрономи виявили екзотичну нейтронну зірку з ядром з важких кварків.

У ході подальших спостережень астрономи сподіваються дослідити будову виявленої нейтронної зірки та перевірити теорії про властивість її матерії.

Exit mobile version