П’ятниця, 22 Листопада

Як стверджує професор психології доктор Ліза Фельдман-Барретт, у певному сенсі людина здатна робити вибір самостійно, без впливу на неї особливостей мозку. Тим не менш, вірне і зворотне: мозок багато в чому визначає дії людини. Докладніше – у статті.

Щодо наявності чи відсутності свободи волі в людини зараз точаться суперечки. Наприклад, якщо вона хоче щось з’їсти та купити, вона може самостійно вибирати. Але не так однозначно.

Відповідно до досліджень у галузі нейробіології, мозок здатний ініціювати дії навіть до того, як людина їх усвідомлює. А загалом мета мозку – контролювати роботу всього організму. У цьому вся інформація виходить мозком органів зору, слуху тощо. При цьому він отримує лише результати: наприклад, гучний удар. Щоб зрозуміти, чому цей удар стався, мозок звертається до спогадів, які схожі на те, що відбувається зараз. Це необхідно для того, щоб мозку було зрозуміло, як йому діяти далі. І готує тіло до руху він приблизно за секунди до того, як рух відбудеться.

Якщо розглядати бажання з’їсти ту чи іншу їжу в такому контексті, то вийде, що насправді бажання з’явилося до того, як людина це усвідомила.

Проте автор робить важливе зауваження. Коли людина стикається з новими обставинами, робить щось нове, вона здатна змінити те, які припущення мозок робитиме в майбутньому і що в цілому відбуватиметься. В якомусь сенсі вивчення нового і може бути проявом свободи волі, тому що в даному випадку певні дії доводяться до автоматизму і сама людина здатна контролювати, які це будуть дії.

Exit mobile version