Щастя – поняття широке, глибоке і складне. Його значення та тлумачення унікальні для кожної людини, як і складові, з яких складається щасливе життя. Незважаючи на це, ми всі згодні з тим, що основою щастя є забезпечення фундаментальних прав і потреб людини: доступ до їжі, житла, одягу, освіти, житла та людської прихильності, щоб назвати декілька. Так чи інакше гроші відіграють провідну роль у розвитку життя людей, оскільки їх доступність передбачає більші чи менші зручності; без грошей люди важко уявити собі щастя. Крім того, низка досліджень, проведених за останнє десятиліття, показує, що люди з грошима справді щасливіші.
В останні роки багато наукових зусиль було присвячено соціологічним дослідженням, щоб відповісти на суперечливе питання про те, чи можна за гроші купити щастя.
У 2010 році дослідження, опубліковане в PNAS дослідниками Даніелем Канеманом і Ангусом Дітоном, припустило, що люди, які заробляють до 75 000 доларів на рік, відчувають більший добробут і щастя, коли їхні доходи збільшуються. Однак це дослідження було лише дослідницьким, оскільки дані були зібрані в результаті опитувань, а залучені установи не надавали респондентам грошей.
Десять років потому інше дослідження показало, що люди з доходом вище 75 000 доларів на рік відчувають більше щастя, коли їхній дохід зростає, і порівняно вищі показники щастя для тих, хто має нижчу середню зарплату. Це дослідження відтворило методологію дослідження 2010 року, розширивши та покращивши його результати.
У липні 2022 року Аня Ярошевич та її колеги з Гарвардського університету розробили експеримент, під час якого вони надали 5000 малозабезпечених людей у Сполучених Штатах сумою від 500 до 2000 доларів. Через 15 тижнів після початку експерименту учасники повідомили про покращення свого психологічного та фінансового благополуччя.
«Є багато змішаних досліджень, і багато залежить від деталей того, скільки ви даєте, кому ви це даєте, які саме вимірювання ви використовуєте тощо», — сказав Ярошевич NBC News.
У листопаді в PNAS була опублікована нова стаття з цього приводу. Провідний автор Раян Дваєр пояснив, що експеримент складався з надання 10 000 доларів, наданих донорськими установами, 200 сім’ям і особам із різних економічних прошарків — із Бразилії, Індонезії, Кенії, Австралії, Канади, Великої Британії та Сполучених Штатів — і повторних зустрічей із ними. у наступні місяці разом із контрольною групою зі 100 осіб, які не отримували стимулу.
Результат засвідчив чітку тенденцію: люди, які мають менше грошей, відчувають сильніші почуття, пов’язані з щастям, коли вони отримують економічний стимул. Ті, хто має стандартний або високий дохід, також відчувають підвищення сприйняття щастя, але помірніше, ніж перша група.
Дослідження впливу грошей на психологію людини дозволяє нам більш детально зрозуміти перипетії, пов’язані з інтерпретацією щастя сучасних людей, а також відкриває цікаву панораму для вивчення економічних моделей, які впливають на життя та реальність людей.
Ярошевич наполягає на тому, що оцінка щастя має багато різноманітних аспектів, але варто присвятити зусилля конкретному дослідженню ролі грошей у житті людей. Коли економічний фактор виключено, люди можуть заглибитися в свої екзистенційні незручності.
Докази свідчать про те, що кращий перерозподіл багатства призведе до щасливішого, задоволенішого та психологічно здоровішого населення. Завдання всіх нас — перетворити ці знання на відчутну реальність.