Неділя, 22 Вересня

Насичений саміт Організації Об’єднаних Націй (ООН) завершився в неділю знаковою угодою щодо фінансування допомоги вразливим країнам у подоланні руйнівних кліматичних наслідків – але також і гнівом через нездатність бути більш амбіційними щодо скорочення викидів.

​Двотижневі переговори в єгипетському курорті Шарм-ель-Шейх на Червоному морі, який часом здавалося, що коливалися на межі краху, принесли серйозний прорив щодо фонду кліматичних «втрат і шкоди».

​Міністр клімату Пакистану Шеррі Реман заявила, що COP27 «відреагувала на голоси вразливих верств населення».

«Ми боролися протягом 30 років на цьому шляху, і сьогодні в Шарм-ель-Шейху ця подорож досягла своєї першої позитивної віхи», — сказала вона на саміті.

​Втомлені делегати аплодували, коли фондом було прийнято іторичну угоду, коли сонце зійшло в неділю після майже двох додаткових днів цілодобових переговорів. Але радість з приводу цього досягнення була протиставлена ​​суворими попередженнями.

Глава ООН Антоніу Гутерріш заявив, що переговори «зробили важливий крок до справедливості» з фондом збитків і збитків, але не змогли наполягати на терміновому скороченні вуглецю, необхідному для боротьби з глобальним потеплінням.

«Наша планета все ще перебуває у відділенні невідкладної допомоги», — сказав Гутерреш. «Нам потрібно суттєво скоротити викиди зараз, і це питання, яке не було розглянуто на цьому КС».

Прем’єр-міністр Великобританії Ріші Сунак також попередив, що «потрібно зробити більше», а президент Франції Еммануель Макрон запропонував ще один саміт у Парижі напередодні COP28 у Дубаї, щоб узгодити «новий фінансовий пакт» для вразливих країн.

«Огороджений випромінювачами»

Остаточна заява COP27, яка охоплює широкі зусилля, спрямовані на боротьбу з потеплінням на планеті, тримала лінію на бажаній меті обмеження глобального потепління до 1,5 градусів за Цельсієм у порівнянні з доіндустріальним рівнем.

Вона також вперше включила формулювання щодо відновлюваних джерел енергії, водночас повторивши попередні заклики прискорити «зусилля щодо поступового скорочення виробництва вугільної енергетики та поступової відмови від неефективних субсидій на викопне паливо».

​Але це не пішло набагато далі, ніж подібне рішення минулорічної зустрічі COP26 у Глазго щодо ключових питань щодо скорочення забруднення планети, яке нагріває навколишнє середовище.

​Віце-президент Європейської комісії Франс Тіммерманс заявив, що ЄС «розчарований», додавши, що понад 80 країн підтримали посилення зобов’язань щодо викидів.

«Те, що ми маємо перед нами… не приносить достатніх додаткових зусиль з боку основних викидів для збільшення та прискорення скорочення викидів», — сказав Тіммерманс, який 24 години тому погрожував вийти з переговорів.

​Британець Алок Шарма, який головував на COP26 у Глазго, сказав, що пасаж про енергетику був «послаблений в останні хвилини».

​Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок сказала, що вона засмучена тим, що скорочення викидів і поступове припинення використання викопного палива були «перегороджені низкою великих викидів і виробників нафти».

Міністр закордонних справ Єгипту Самех Шукрі, голова COP27, підданий критиці з боку деяких делегацій за недостатню прозорість під час переговорів, сказав, що будь-які помилки «звісно не були навмисними», і що він працював, щоб уникнути будь-якого «відступу» сторін.

«Втрати та пошкодження»

Під час переговорів угода щодо збитків і збитків набрала критичного імпульсу.

Країни, що розвиваються, невпинно наполягали на створенні фонду, і нарешті вдалося заручитися підтримкою багатих забруднювачів, які довго боялися нескінченної відповідальності.

У заяві Альянсу малих острівних держав, що складається з островів, самому існуванню яких загрожує підвищення рівня моря, йдеться, що угода про втрати та збитки є «історичною».

«Угоди, укладені на COP27, є перемогою для всього нашого світу», — сказав Молвін Джозеф з Антигуа і Барбуди та голова AOSIS.

«Ми показали тим, хто почувався знехтуваним, що ми чуємо вас, ми бачимо вас і виявляємо вам повагу та турботу, на які ви заслуговуєте».

З потеплінням приблизно на 1,2 градуса за Цельсієм світ став свідком каскаду кліматичних екстремальних ситуацій, що привернуло увагу до тяжкого становища країн, що розвиваються, які стикаються з ескалацією стихійних лих, а також кризою цін на енергоносії та продовольство та зростанням боргу.

​Фонд буде спрямований на країни, що розвиваються, «які є особливо вразливими до несприятливих наслідків зміни клімату » – формулювання, яке було запропоновано Європейським Союзом (ЄС).

«На межі»

Європейці також хотіли розширити базу фінансування, щоб викинути готівку – код для Китаю та інших благополучних країн, що розвиваються.

​Останній текст про втрати та збитки залишив багато складних питань для вирішення перехідним комітетом, який звітуватиме наступного року на кліматичній зустрічі в Дубаї, щоб забезпечити фінансування.

​Фонд зосередиться на тому, що можна зробити зараз, щоб підтримати втрати та пошкодження ресурсів, але угода не передбачає відповідальності чи компенсації, сказав речник Держдепартаменту США.

​Науковці кажуть, що обмеження потепління до 1,5 градусів за Цельсієм є набагато безпечнішим захистом від катастрофічних наслідків клімату, оскільки наразі світ сильно відхиляється від плану та прямує до приблизно 2,5 градусів за Цельсієм згідно з поточними зобов’язаннями та планами.

​«Історичні результати щодо втрат і збитків на COP27 показують, що міжнародна співпраця можлива», — сказала Мері Робінсон, колишній президент Ірландії та Голова The Elders.

«Також оновлене зобов’язання щодо обмеження глобального потепління на 1,5 градуса за Цельсієм стало джерелом полегшення. Однак усе це не змінює того факту, що світ залишається на межі кліматичної катастрофи».

© Agence France-Presse

Exit mobile version