Було виявлено, що зразки, повернуті з Місяця китайською місією, містять екзотичні типи вивержених порід, пов’язані з матеріалом, викинутим внаслідок величезних ударів.
Екзотичні «уламки» були знайдені у зразках місячного реголіту (пил і бруд), зібраних місією Chang’e 5 навколо Монс Рюмкер, у північній частині місячного Oceanus Procellarum («Океан штормів»).
Цзен Сяоцзя, Лі Сюн’яо та Лю Цзяньчжун з Інституту геохімії Китайської академії наук (IGCAS) знайшли уламки серед 3000 зразків і 3,82 фунта (1,73 кілограма) місячного реголіту , повернутого на Землю місією в грудні 2020 року.
Дослідники кажуть, що це відкриття може надати важливу інформацію про різноманітність гірських порід на місячній поверхні та процеси, які створюють його реголіт. Знахідки також вказують на досі невідоме різноманіття магми по всій місячній корі.
Сім екзотичних уламків, ідентифікованих командою, включають «склофіровий фрагмент» із високим вмістом титану, який складається з великих кристалів, відомих як фенокристи, вбудованих у склоподібну масу, яка, як відомо, утворюється тут, на Землі, через вулканічну активність. Також у зразках місячного реголіту присутній олівін-піроксеніт, магматична гірська порода, що має високу ступінь удару, яка називається магнезіальним анортозитом, і пірокластична скляна кулька.
Ці матеріали також пов’язані з сильними виверженнями та космічними ударами. Ймовірно, вони були доставлені в зону дослідження Chang’e 5 з інших місячних регіонів на відстані від 31 до 249 миль (від 50 до 400 кілометрів).
Команда також порівняла зразки реголіту Chang’e 5 з місячним матеріалом, повернутим на Землю місіями НАСА « Аполлон » між 1969 і 1972 роками. Дослідники знайшли три екзотичні магматичні уламки в реголіті Chang’e 5, які мають незвичайні особливості формування та складу.
Зокрема, склофіровий фрагмент із високим вмістом титану має унікальну мінералогію для місячних базальтів, що означає, що він, ймовірно, являє собою раніше невідому форму цього типу магматичної породи. Уламки магнезіального анортозиту — це тип гірської породи, якого немає у зразках Аполлона. Його присутність у колекції Chang’e 5 може свідчити про те, що магнезіальний анортозит є важливим компонентом місячної кори на стороні Місяця, зверненій до Землі.
Пірокластична скляна намистина, мабуть, найцікавіша з нещодавно проаналізованих зразків. Намистина означає виверження вулкана на Місяці, яке за своїм складом відрізняється від звичайних місячних вулканічних вивержень, які були звичайними на Місяці між 4,2 і 3 мільярдами років тому, сказали члени дослідницької групи.
Нове дослідження являє собою перший випадок, коли екзотичні типи магматичних порід були знайдені у зразках з цього відносно молодого (віком два мільярди років) базальтового регіону Місяця. Знахідки можуть допомогти краще змоделювати утворення реголіту в регіоні Монс Рюмкер.
Виявлення екзотичних магматичних уламків у зразках свідчить про те, що на Місяці все ще існують невідомі геологічні регіони, що може вплинути на планування майбутніх місячних місій.