П’ятниця, 22 Листопада

У міру зміни клімату хвилі тепла стають все більш інтенсивними: вони тривають довше, приходять частіше та стають все спекотнішими. Чимало вчених задають питання про те, до якої постійної температури люди зможуть жити звичайним повсякденним життям? Відповідь на це питання виходить за межі шкали термометра, оскільки дуже важливо враховувати і вологість. Про це йдеться в новому дослідженні вчених із Пенсільванії.

Гарячу вологу погоду зазвичай вимірюють за допомогою так званого мокрого термометра – обгорнутого просоченою водою тканиною, що пропускає повітря. При 100% відносній вологості температура по мокрому термометру дорівнює температурі повітря (за сухим термометром), але при нижчій вологості температура по ньому буде нижчою через випарне охолодження.

Зазвичай у роботах про теплові хвилі вчені посилаються надослідження 2010 року, в якому йдеться про те, що 35°С по мокрому термометру при 100% вологості або 46°С при 50% — верхня безпечна межа для людини. У спекотніших умовах тіло не зможе охолоджуватися звичайним способом, випаровуючи піт.

Лише нещодавно ця межа була випробувана на людях у лабораторних умовах. Результати тестів показали, що планка безпечної межі завищена.

Тест проводився в лабораторії Нолла університету штату Пенсільванія за участю молодих, здорових чоловіків та жінок. Досліджувані проковтнули мініатюрний пристрій для телеметрії, який контролював внутрішню температуру тіла. Після їх поміщали у спеціальні камери, де вони рухалися рівно стільки, скільки потрібно для імітації мінімальної повсякденної активності.

Дослідники повільно підвищували або температуру в камері, або вологість і стежили, коли температура учасників експерименту починала зростати. За підсумками всіх тестів вчені довели, що верхня безпечна межа становить 31 ° C при 100% вологості або 38 ° C при 60%.

Вчені відзначають, що ці межі засновані виключно на запобіганні надмірному підвищенню температури тіла. Навіть нижчі температури та вологість можуть викликати серйозне навантаження на серце та інші системи організму. І хоча перевищення цих меж не обов’язково є найгіршим сценарієм, тривалий вплив може стати згубним для вразливих груп населення, таких як люди похилого віку та люди з хронічними захворюваннями.

Як засоби порятунку від виснажливої ​​спеки автори дослідження радять завжди мати при собі достатню кількість рідини і частіше ховатися в тіні, де можна охолонути, хоча б на короткий час.

Exit mobile version