Понеділок, 29 Квітня

Всебічне дослідження супутникових зображень, яке охоплювало 38 років – між 1984 і 2021 роками – привернуло похмуре світло до величезних наслідків зміни клімату в улюблених європейських Альпах.

Снігові шапки цих гір не тільки помітно розтанули протягом багатьох років, але й хребет також швидко «зеленів», або вирощував шокуючу кількість рослинності через фактори, які прямо корелюють з глобальним потеплінням, явищем, яке в основному посилюється діяльністю людини, такою як як палаюче вугілля.

Стаття, опублікована в четвер у журналі Science, містить у своїй назві фразу «Від білого до зеленого».

У міру нагрівання земної кулі та збільшення кількості опадів, що є наслідком кліматичної кризи, рослини починають заселяти території, де вони насправді не повинні перебувати. Таке вторгнення призводить до більш густої та високої рослинності в дивовижних областях, схожих на до ситуації з Альпами.

© Джефф Шмальц, команда швидкого реагування MODIS NASA GSFC

«Альпійські рослини пристосовані до суворих умов, але вони не дуже конкурентоспроможні», — заявила Сабіна Рампф з Базельського університету та провідний автор дослідження. У міру зміни умов навколишнього середовища ці спеціалізовані види втрачають свою перевагу та виходять з конкуренції, додала вона. «Тому унікальне біорізноманіття Альп зазнає значного тиску».

Ви можете подумати, що така додаткова зелень звучить як позитивна річ. Зрештою, рослинність безцінна для планети Земля. Ну, це не обов’язково правда. Особливо для Альп.

«Зелені гори відбивають менше сонячного світла», — сказав Рампф. «І, отже, призведе до подальшого потепління — і, у свою чергу, до подальшого скорочення світловідбиваючого снігового покриву». Іншими словами, новий надлишок зелені в Альпах може значно збільшити вміст снігу в Альпах, який уже тане.

Однією з найвідоміших гірських рослин є едельвейс білоквітковий, який відноситься до тієї ж родини, що й ромашка та соняшник. © Getty Images

Майже на 10% виміряної території спостерігалася помітна втрата снігу, що свідчило про тривожну тенденцію, і «протягом багатьох років місцеві наземні вимірювання показували зменшення глибини снігу на низьких висотах», Грегуар Маріетоз з Університету Лозанни та співавтор дослідження, йдеться в заяві.

«Це зменшення вже призвело до того, що деякі райони майже звільнилися від снігу», — додав Маріетоз.

Додайте це до того факту, що дослідження показало, що рослинна біомаса — або ж вага живого рослинного матеріалу, що міститься в одиниці площі поверхні землі — вище очікуваної межі альпійських дерев зросла більш ніж на 77% досліджуваної території, і форма проблеми потрапляє в центр уваги.

Це ніби безкінечний цикл

Глобальне потепління веде до озеленення, що веде до танення снігу, що веде до потепління, що веде до… озеленення, і… так. Але один із цих компонентів циклу знаходиться в руках людства.

Exit mobile version