Щодня ми втрачаємо приблизно до 100 волосин. Це природний процес для нашого організму, якого точно не варто лякатися. Життєвий цикл волоска не такий довгий, йому на зміну швидко приходить нове волосся, тому на густоті зачіски це ніяк не позначається.
Іноді ж волосся починає буквально сиплеться з голови: вранці на подушці їх виявляється пристойна кількість, ще більше – на гребінці. Деякі просто проводять рукою по волоссю – на долоні залишається чи не ціле пасмо.
За словами лікарів, до надмірного випадання волосся можуть призводити:
- гормональні зміни,
- аутоімунні захворювання,
- дефіцитні стани (наприклад, анемія),
- інфекції,
- травми шкіри голови (механічні чи термічні).
Якщо звернутися до трихолога, то лікар допоможе зупинити цей процес — у більшості випадків можна повністю позбутися проблеми. Але іноді у людини діагностують патологічне випадання волосся — мова йде про осередкову алопецію. У цьому випадку волосяний покрив частково або повністю зникає у певних областях голови чи тіла.
Фахівці виділяють рубцеву (незворотню) та нерубцеву (потенційно оборотну) алопеції. Лікування може бути довгим та складним, але шанси повернути волосся є. Однак алопеція — це ще й своєрідний тригер, який може спричинити «згасання мозку» і, як наслідок, розвиток деменції в майбутньому.
Вогнищева алопеція має схожі на деменцію запальні ознаки, тому може погано впливати на когнітивне здоров’я. Дослідження, опубліковане у «Журналі клінічної психіатрії» показало що вогнищева алопеція значно підвищує ризик розвитку деменції.
При осередковій алопеції клітини імунної системи ніби збираються навколо волосяних фолікулів. Потім вони атакують фолікул, не дозволяючи йому виробляти більше волосся, кажуть дослідники. Щоб виявити, чи є зв’язок із підвищеним ризиком деменції, група експертів провела дослідження, в якому взяли участь 2534 особи з діагностованою алопецією. Їхні медичні карти порівняли з картами 25 340 людей, які не мали проблем з випаданням волосся.
Результати показали: у людей з осередковою алопецією в рази частіше діагностували судинну деменцію та хворобу Альцгеймера. Ризик зростав у 3 рази, підсумували вчені.
Однак зовсім не обов’язково, що у людини з алопецією розвинеться деменція. Небезпечне захворювання не можна вилікувати, але можна зробити все можливе, щоб уберегти себе від нього.