Знахідка скам’янілостей у Китаї, виявлених у породі віком близько 436 млн років, вперше показала, що загадкові галеаспіди, безщелепні прісноводні риби мали парні плавники. І поки що це найдавніша знахідка риби з такими плавниками.
До цих пір єдиними скам’янілостями, що збереглися, галеаспід були голови, але ці нові скам’янілості, знайдені в скелях провінції Хунань і Чунціна і названі Tujiaaspis на честь корінного народу туцзя, що живе в цьому регіоні, містять все тіло.
Теорії еволюційного зародження плавників і кінцівок хребетних – еволюційних попередників рук і ніг – в основному ґрунтуються на порівняльній ембріології. Існує багатий літопис скам’янілостей, але в ранніх хребетних або були плавники, або їх не було. Було мало доказів їхньої поступової еволюції.
Перший автор роботи Жикун Гай, випускник Брістольського університету, сказав: “Нові скам’янілості вражають, вперше зберігши все тіло і показавши, що ці тварини мали парні плавники, які простягалися безперервно, від потилиці до кінчика хвоста. Це великий сюрприз, оскільки вважалося, що у галеаспід парні плавники повністю відсутні”.
Tujiaaspis вдихнув нове життя в гіпотезу сторічної давності про еволюцію парних плавників шляхом диференціації грудних (руки) та черевних (ноги) плавників протягом еволюційного часу від безперервного попередника, заявили вчені.